Blat z drewna jako rozwiązanie przyjazne środowisku

Drewno, metale i materiały mineralne są wykorzystywane do budowania i produkcji wyrobów użytkowych. Jednak tylko o drewnie mówi się, że to surowiec przyjazny środowisku. Zastanówmy się, jakie cechy drewna pozwalają uważać je za ekologiczny materiał konstrukcyjny. Czy wzrost popularności stosowania drewna w budownictwie i meblarstwie może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego?
Dlaczego drewno uważa się za przyjazne środowisku?
Wydaje się, że wycinka drzew na potrzeby człowieka nie przynosi przyrodzie nic dobrego. W rzeczywistości w naturze stale zachodzi proces wzrostu i obumierania drzew. Drewno wykazuje korzystny bilans węglowy oraz indeks energii wbudowanej (ang. embodied energy index). Analizy pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu dowodzą, że zarówno produkcja, jak i zagospodarowanie odpadów budowlanych po likwidacji budynku drewnianego przynosi korzyść środowiskową. Podobnie jest z meblami oraz innymi elementami wyposażenia wnętrz z drewna naturalnego oraz wyrobów drewnopochodnych, które przecież również powstają z materiału drzewnego.
Przeczytaj również: Dlaczego warto inwestować w materace gabionowe dla Twojej posesji?
Czy blat drewniany to produkt ekologiczny?
Wytwarzanie mebli czy kuchennych blatów drewnianych ma pozytywny wpływ na proces globalnego ocieplenia. Korzystne oddziaływanie na środowisko wynika z efektu fotosyntezy i wychwytywania dwutlenku węgla, które zachodzi podczas wzrostu drzew w lesie, czyli w tak zwanej „kołysce” surowca drzewnego. Warto dodać, że korzyść środowiskowa (ekologiczny efekt kołyski) w przypadku produkcji i użytkowania materiałów drewnianych jest wyższa niż negatywne oddziaływanie związane z produkcją lub obróbką materiału drzewnego. Chodzi szczególnie o energochłonność procesów przetwórczych i zużycie związków chemicznych do produkcji wyrobów drewnianych.
Przeczytaj również: Jakie trendy panują wśród kapci hotelowych na rynku?
Producenci drewnianych blatów kuchennych, którzy zwracają uwagę na kwestie środowiskowe, dodatkowo zabezpieczają wyroby ekologicznymi preparatami, które mają w składzie naturalne oleje i woski. Z tych powodów drewno po latach stagnacji przeżywa obecnie swój renesans. Jest chętnie wykorzystywane do budowy całych budynków i ich elementów również ze względów ekologicznych. Warto się nim otaczać również dlatego, że korzystnie wpływa na mikroklimat we wnętrzach.
Przeczytaj również: Zalety altanek z trzciny – dlaczego warto je wybrać?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wodrol Inwestycje sp. z o.o. sp. k.
Budowlane materiały woj. dolnośląskie55-093 Kiełczów, Wilczycka 14
-
Beninca Polonia Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Bramy, ogrodzenia, kraty woj. mazowieckie05-152 Czosnów, Holenderska 1
-
Mkm Kruszywa Sp. z o.o.
Budowlane materiały - kamień, kruszywa woj. małopolskie34-400 Nowy Targ, Krzywa 13B