Czujki wykorzystywane w systemach alarmowych

Spis treści
- Czujki ruchu do systemów alarmowych
- Czujki sygnalizujące awarie instalacji domowych lub pożar
- Czujki otwarcia okien i drzwi
Dobry system alarmowy pozwala zabezpieczyć dom i firmę przed włamaniem, kradzieżą czy zniszczeniem mienia przez pożar. Czujki, w jakie wyposażone są systemy alarmowe, zapewniają kontrolę nad wszelkimi zagrożeniami. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że Twój dom i biznes jest chroniony, a nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwolą mieć kontrolę nad wszystkim w urządzeniu mobilnym. Sprawdź, jakie czujki wykorzystywane są w systemach alarmowych!
Czujki ruchu do systemów alarmowych
Czujki ruchu są najczęściej spotykanym elementem w instalacjach alarmowych. To właśnie one pozwalają na wykrycie każdego ruchu w naszym domu czy biurze. Czujki te występują w kilku wariantach i mogą wykorzystywać różne zjawiska fizyczne, np. czujki reagujące na mikrofale, podczerwień oraz czujki dualne. Te ostatnie są najmniej podatne na fałszywe alarmy, a do wykrywania intruzów wykorzystują nie tylko mikrofale, ale również podczerwień. Alarm włącza się dopiero w momencie, gdy czujka wykryje zagrożenie przez oba mechanizmy. Z kolei czujki na podczerwień koncentrują się na wychwyceniu gwałtownych zmian temperatury. Informują one centralę o tym, że w pomieszczeniu pojawiły się obiekty poruszające się i emitujące ciepło. Są to czujki najczęściej wykorzystywane w systemach alarmowych w domach i biurach.
Czujki sygnalizujące awarie instalacji domowych lub pożar
Czujka czadu jest skutecznym sposobem na walkę z cichym zabójcą, jakim jest tlenek węgla, czyli śmiertelnie niebezpieczny czad powstający w wyniku niepełnego spalania paliw. Jest on bezwonny i bezbarwny, przez co jest bardzo trudny do wykrycia. Na szczęście zamontowany w porę system alarmowy z czujką czadu pozwoli zapobiec tej groźnej sytuacji. Czujka ta monitoruje stężenie tlenku węgla w powietrzu. W sytuacji, gdy zostanie przekroczony próg alarmowy, czujka włączy sygnalizację dźwiękową i świetlną. Co więcej, w momencie zagrożenia, gdy nie ma Cię w domu lub biurze, urządzenie alarmowe może powiadomić odpowiednie służby, zdalnie otworzyć okna lub drzwi, a nawet odciąć dopływ gazu.
Jak zauważa specjalista z firmy STEKOP, która jest producentem specjalistycznych urządzeń i systemów dla branży ochrony osób i mienia: Tlenek węgla powstaje, gdy instalacja lub urządzenia grzewcze działają w niepoprawny sposób. Dodatkowo nieszczelne przewody, uszkodzony piec czy nieodpowiednia wentylacja zwiększają prawdopodobieństwo powstania czadu. Dlatego warto się zabezpieczyć i zlecić fachowcom montaż systemu alarmowego z odpowiednimi czujkami.
Innym rodzajem czujek, dzięki którym poczujesz się bezpieczniej, są czujki dymu, które wzbudzają alarm jeszcze zanim dojdzie do pożaru w Twoim domu lub biurze. Dość częstą metodą okradania domów jednorodzinnych jest także włamanie do domu na tzw. śpiocha. Wówczas intruz rozpyla specjalny gaz i usypia domowników, którzy nieświadomi niczego budzą się po kilku godzinach snu. Aby tego uniknąć, wystarczy zaopatrzyć się w czujkę gazu.
Czujki otwarcia okien i drzwi
Zaliczane są one do grupy najtańszych czujek do systemów alarmowych. Służą do kontrolowania, czy Twoje okno i drzwi zostały zamknięte po wyjściu z biura lub domu. Składają się z dwóch części, tj.: z magnesu montowanego na ruchomym skrzydle oraz z kontaktronu montowanego na ościeżnicy lub ramie okna. Kiedy okno jest zamknięte, to magnes i część z kontaktronem znajdują się obok siebie. Natomiast, gdy czynnik lub osoba trzecia otworzy okno, magnes oddala się od kontaktronu i w konsekwencji włącza alarm, o którym zostaniesz niezwłocznie poinformowany! Przy instalacji alarmu warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy wykonają prawidłowy montaż systemu alarmowego w Twoim domu, firmie lub na prywatnej posesji. Dokonają również jego konfiguracji i wytłumaczą, jak z niego korzystać.
Pamiętaj, że sygnały z wszystkich czujników trafiają do centrali alarmowej, której zadaniem jest zbieranie informacji o zdarzeniach i ewentualnych zagrożeniach. A alarm uruchamiany jest nie przez czujnik, ale przez centralę alarmową, która jednocześnie powiadamia o zdarzeniu agencję ochrony. Warto także wybrać model z dużą liczbą wejść i wyjść, co pozwoli Ci włączyć do systemu kolejne czujki bez potrzeby zakupu nowej centrali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Posbet Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Budowlane materiały - bruk, elementy betonowe woj. lubuskie66-100 Sulechów, Łochowska 5