Czy domy z kontenerów mogą służyć do zamieszkania całorocznego?

Spis treści
- Adaptacja kontenerów na cele mieszkalne
- Koszty budowy domu z kontenerów
- Komfort mieszkania w domu z kontenerów
Domy z kontenerów zdobywają coraz większą popularność na całym świecie, również w Polsce. Ich niekonwencjonalny wygląd, szybkość realizacji oraz niższe koszty budowy sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy domy z kontenerów mogą służyć do całorocznego zamieszkania. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, analizując aspekty techniczne, ekonomiczne oraz praktyczne.
Adaptacja kontenerów na cele mieszkalne
Kontenery z których buduje się tego typu domy, pierwotnie służyły do przewozu towarów na dużą skalę. Są one wykonane ze stali cortenowej, która cechuje się wysoką odpornością na korozję oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i warunki pogodowe.
Przeczytaj również: Ile kosztuje zrobienie schodów betonowych w różnych stylach?
Aby przekształcić kontener w komfortowe miejsce do życia i wykonać całoroczny dom z kontenerów należy przeprowadzić szereg prac adaptacyjnych. Przede wszystkim konieczne jest oczyszczenie konstrukcji stalowej i blach oraz zabezpieczenie antykorozyjne, ocieplenie ścian, dachu i podłogi, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Istotny jest także montaż instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacyjnej.
Przeczytaj również: Wymiary blachy trapezowej a koszty materiałów budowlanych – co musisz wiedzieć?
Koszty budowy domu z kontenerów
Budowa domu z kontenerów zwykle wiąże się z niższymi kosztami niż tradycyjna budowa domu murowanego. Przede wszystkim cena samego kontenera, a nawet fabrycznie nowych materiałów, z których składają się kontenery jest niższa niż koszt zakupu materiałów budowlanych, takich jak cegła czy beton. Prace adaptacyjne są szybsze i mniej pracochłonne niż w przypadku budowy od podstaw, co również przekłada się na oszczędności. Znaczną oszczędnością w stosunku do tak zwanej budowy w technologii tradycyjnej odznacza się również budowa domu z fabrycznie nowych elementów w oparciu o konstrukcję kontenera.
Przeczytaj również: Jakie są koszty budowy małego garażu blaszaka?
Jednak warto pamiętać, że koszty budowy domu z kontenerów mogą różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj i jakość użytych materiałów izolacyjnych, wykończenia wnętrza czy instalacji technicznych.
Komfort mieszkania w domu z kontenerów
Domy z kontenerów, jeśli są odpowiednio zaprojektowane i wykonane, mogą zapewnić wysoki komfort mieszkania przez cały rok. Ocieplenie ścian, dachu i podłogi oraz zastosowanie odpowiednich systemów wentylacji pozwala na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz pomieszczeń, oraz minimalizację strat ciepła. Dzięki temu domy z kontenerów są energooszczędne i ekologiczne – zauważa producent domów kontenerowych Dombox.
Warto również zwrócić uwagę na elastyczność zarówno samej bryły domu, jak i aranżacji wnętrza w domach z kontenerów. W przeciwieństwie do tradycyjnych domów murowanych, w których zmiana układu ścian czy instalacji jest trudna i kosztowna, w domach z kontenerów można łatwo przekształcić przestrzeń według własnych potrzeb i upodobań. Domy z kontenerów cechuje także dużo łatwiejsza i zdecydowanie mniej kosztowna opcja rozbudowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sołt-Kop Sołtyński Marcin
Budowlane usługi - fundamenty, wykopy woj. dolnośląskie55-003 Nadolice Wielkie, Poziomkowa 13
-
Wood Construction Cieszyńskie Domy z Bali Łukasz Michałek
Domy drewniane woj. śląskie43-474 Koniaków 549
-
CM-Construction Sp. z o.o.
Prace ziemne, uzbrajanie terenu woj. zachodniopomorskie71-084 Szczecin, Zielonogórska 35 lok. 8