Czy samodzielne składanie łóżka tapicerowanego lub kontynentalnego jest trudne?
Łóżka tapicerowane i łóżka kontynentalne są meblami znacznych rozmiarów. Przygotowane do transportu łóżko nie przypomina mebla, który widzieliśmy na zdjęciu w sklepie internetowym. Otrzymujemy na palecie kartonowe pudełka z elementami, z których będziemy musieli złożyć łóżko. Zanim zadzwonimy po pomoc do profesjonalistów, warto dać sobie szansę i spróbować samodzielnie złożyć mebel. W tekście podpowiadamy, jak to zrobić i jakich błędów nie popełnić w trakcie montażu.
Zarówno łóżka tapicerowane, jak i łóżka kontynentalne muszą być rozkładane na części nie tylko do transportu, ale także przy każdym przemieszczaniu ich pomiędzy pomieszczeniami. Są zazwyczaj zbyt duże, żeby dały się wnieść w całości przez drzwi o standardowych rozmiarach.
Jak pakowane są łóżka do transportu?
Przed transportem łóżka kontynentalne oraz łóżka tapicerowane są demontowane i pakowane do kartonowych pudeł. Takie postępowanie pozwala zabezpieczyć przed uszkodzeniami elementy konstrukcyjne, ale także materace i tapicerki.
Łóżka tapicerowane dostarczane są w trzech paczkach:
- paczka 1: wezgłowie + płyty do pojemnika na pościel
- paczka 2: boki + przód łóżka + poprzeczka
- paczka 3: stelaż metalowy
Nieco inaczej wygląda spakowane łóżko kontynentalne. Ono też dostarczane jest w trzech kartonach: w jednym znajduje się lewa skrzynia i materac główny, w drugim prawa skrzynia, materac główny i topper, a w trzecim wezgłowie.
Zamknięte kartonowe pudła są dodatkowo zabezpieczane folią, która chroni przed zabrudzeniami i czynnikami atmosferycznymi w czasie przeładunku. Taki sposób pakowania minimalizuje ryzyko przypadkowych uszkodzeń mebli w transporcie.
Jakie narzędzia są potrzebne do skręcania mebli do spania?
Liczba i rodzaj narzędzi potrzebnych do złożenia mebla zależy od standardów stosowanych przez producenta i typu łóżka. W przypadku łóżek kontynentalnych możemy w zasadzie obyć się bez narzędzi. Jeżeli jednak mamy do skręcenia łóżko tapicerowane, warto mieć pod ręką śrubokręt, zestaw kluczy imbusowych i regulowany klucz szwedzki. Alternatywą może być zestaw kluczy płaskich lub popularna grzechotka z zestawem nasadek. Jednak nie zawsze musimy posiadać własne narzędzia.
Przedstawiciel producenta łóżek tapicerowanych i kontynentalnych Meblove24 zwraca uwagę, że nie mniej ważne od narzędzi są odpowiednie warunki pracy: – Nasi klienci nie muszą troszczyć się o narzędzia: wraz z meblami dostarczamy przejrzystą instrukcję obsługi i wszystkie akcesoria montażowe. Natomiast osoba zamawiająca powinna zapewnić sobie wygodne warunki do montażu mebla. W pomieszczeniu, w którym będziemy składać łóżko, należy zrobić odpowiednio dużo miejsca do rozłożenia wszystkich elementów. Przed montażem warto sprawdzić, czy podłoga jest równa i wypoziomowana. Warto też zapewnić sobie pomoc drugiej osoby: części składowe łóżka są dość duże i nieporęczne, a w efekcie przy samodzielnym przenoszeniu i montażu można je przypadkowo uszkodzić.
Warto przypomnieć, że przewożący meble kierowcy samochodów dostawczych zazwyczaj nie mają obowiązku wnoszenia ponadgabarytowych paczek. Dlatego należy zapewnić sobie pomoc 2-3 osób, aby sprawnie i bez ryzyka uszkodzeń dostarczyć paczki z meblami do pomieszczenia, w którym odbędzie się montaż.
Jak postępować w trakcie montażu mebli tapicerowanych?
Poza zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsca należy też zadbać o czystość powierzchni montażowych, czyli podłogi. Dzięki temu unikniemy zabrudzeń czy rozerwania tapicerki. Przy rozpakowywaniu i montażu elementów łóżka trzeba zachować szczególną ostrożność w czasie operowania elementami metalowymi (okucia, mechanizm unoszenia materaca).
Najlepiej przeprowadzić montaż w pomieszczeniu, w którym łóżko będzie stało, aby nie było konieczne przesuwanie mebla po złożeniu. Łączone elementy łóżka powinny być dopasowywane bez użycia nadmiernej siły – wszystkie elementy są dokładnie spasowane, a ewentualne problemy z montażem najczęściej wynikają z niewłaściwego ustawienia części łóżka względem siebie.
Sukces w przygotowaniu do użytkowania zapewni nam dokładne wykonywanie kolejnych kroków opisanych w instrukcji montażu łóżka. Jeżeli pojawią się nierozwiązywalne trudności, najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z producentem i wyjaśnienie wątpliwości. Dzwoniąc do producenta, zawsze możemy być pewni, że otrzymamy fachową poradę. A gdyby stało się tak, że otrzymamy mebel uszkodzony lub posiadający wadę fabryczną, rozmowa z fachowcem pozwoli szybko zlokalizować usterkę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana