Czym charakteryzują się elastyczne systemy kominowe?
Wkład kominowy stanowi niezbędny element każdego murowanego komina, do którego będzie podłączony kocioł olejowy lub gazowy. Element ten ma za zadanie chronić wnętrze komina przed szkodliwym działaniem korozji, a w konsekwencji – także przed jego zniszczeniem. Czym są elastyczne systemy kominowe? Jak działają? Dlaczego warto zdecydować się na ich montaż? Odpowiadamy!
Czym jest wkład kominowy i jakie jest jego zadanie?
Wkład kominowy to istotny element każdej instalacji spalinowej oraz dymowej, pełniący rolę ochronną dla wnętrza komina. W procesie spalania, oprócz dwutlenku węgla powstaje także para wodna, która po zmieszaniu się z tlenkiem azotu obecnym w powietrzu, ulega skropleniu. Krople z kwasem osiadają na wewnętrznych ścianach komina, powodując korozję cegły oraz zaprawy murarskiej, w efekcie czego, następuje niszczenie komina.
Przeczytaj również: Zalety wiązarów dachowych łączonych płytkami kolczastymi
Kluczowym zadaniem wkładu kominowego jest zapobieganie kontaktowi agresywnych substancji ze ścianami komina. Jego rolą jest ponadto odprowadzanie spalin z kotła, z tego względu element ten powinien być odpowiednio dopasowany, szczelny i kompatybilny z całym systemem ogrzewania. Prawidłowo zamontowany wkład kominowy zapewnia szczelność instalacji grzewczej, a także komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania. Firmy, takie jak Frezowanie Kominów, świadczące kompleksowe usługi kominiarskie i kominowe, oferują kilka rodzajów wkładów kominowych, jednak największą popularnością, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości cieszą się elastyczne systemy kominowe.
Przeczytaj również: 5 rodzajów kruszyw niezbędnych podczas budowy
Jak zbudowane są elastyczne systemy kominowe?
Elastyczne systemy kominowe produkowane są z termoutwardzalnej żywicy, wzmocnionej włóknem szklanym. Wyróżniają się one najwyższą odpornością (m. in. na działanie żrących kwasów, wilgoci czy ekstremalnie wysokich temperatur), a także wyjątkową wytrzymałością. Elastyczne systemy kominowe można zastosować w połączeniu z każdym urządzeniem grzewczym: od kotła grzewczego opalanego paliwem stałym, przez kominek, po piec pokojowy.
Przeczytaj również: Czym są wyłączniki typu M-PACT i jakim awariom ulegają najczęściej?
Elastyczny wkład z łatwością dopasowuje się nawet do krzywych i bardzo krętych elementów systemu kominowego, z tego względu chętnie stosuje się je w starych domach, np. wówczas, gdy zachodzi konieczność uszczelnienia komina. Ale nie tylko! Elastyczne wkłady kominowe to rozwiązanie idealne także do nowopowstałych budynków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana