Czym charakteryzują się grzejniki płytowe?
Grzejniki płytowe wyróżniają się małą pojemnością wodną, a więc szybko się nagrzewają i reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło. Korzystnie wpływa to na możliwość precyzyjnego sterowania pracą instalacji grzewczej. Zazwyczaj znaczący jest udział ciepła przekazywanego przez promieniowanie. Grzejniki takie są lekkie i estetyczne. Jakie są zalety korzystania z grzejników płytowych?
Zalety grzejników płytowych
Grzejniki płytowe to grzejniki, w których właściwy czynnik grzejny (woda lub para wodna) przepływa w znajdującej się we wnętrzu spirali. Jest ona usytuowana między dwiema warstwami blachy, które są następnie zgrzewane. W taki sposób powstaje pojedyncza płyta oddająca ciepło ze spirali do otoczenia. W celu zwiększenia jej mocy grzewczej, do płyty montowana jest faliście tłoczona blacha będącą odpowiednikiem ożebrowania konwekcyjnego urządzenia. Zazwyczaj tego typu elementy produkowane są z wysokojakościowej zimnowalcowanej stali. Dzięki temu i właściwym wytłoczkom automatycznie spawa się i zabezpiecza powierzchniowo przed pokryciem farbą.
Grzejniki płytowe wybierane są często ze względu na minimalistyczny wygląd, ponieważ są to urządzenia o prostym designie. Tak jak inne rodzaje grzejników, wiesza się je zwykle pod parapetem okiennym. Okno stanowi miejsce, przez które najwięcej ciepła wydostaje się z pomieszczenia. Dlatego właśnie montaż grzejnika tuż pod nim pozwala zachować maksymalną wydajność ogrzewania. Aby zapewnić najlepsze parametry grzewcze, boki grzejników płytowych wykonane są z pełnych, blaszanych osłon, a od góry płyty przykryte są wyłącznie kratką umożliwiającą łatwy przepływ ogrzanego powietrza ku górze. W zależności od modelu oraz sposobu prowadzenia instalacji w budynku grzejnik płytowy można podłączyć z boku lub od dołu.
Czy grzejniki płytowe to dobry wybór?
Grzejniki płytowe to elementy, które znacznie szybciej niż ich odpowiedniki nagrzewają się i to ciepło oddają. Warto także pamiętać, że dobrze współpracują z pompami ciepła lub kotłami kondensacyjnymi, najlepiej w systemie zamkniętym z naczyniem wzbiorczym. Nie powinny być natomiast eksploatowane we wnętrzach, w których wilgotność powietrza przekracza 60%.
Warto pamiętać, że najważniejszą kwestią związaną z tego typu kaloryferami, jest ich wydajność i sposób oddawania ciepła do otoczenia. Najlepiej oddają je pojedyncze płyty a najgorzej potrójne, ponieważ w tym drugim przypadku część ciepła jest odbijana przez pierwszą płytę. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dokonywać zakupu u sprawdzonych dystrybutorów, takich jak sklep z grzejnikami płytowymi FERRUM, który oferuje elementy od najlepszych producentów. Dobre parametry grzewcze, wysoka jakość wykonania oraz długoletnia gwarancja to klucz do sukcesu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana