Inteligentny dom a przerwy w dostawach prądu
Choć inteligentne domy cieszą się coraz większą popularnością, nadal wiele osób ma co do nich rozmaite wątpliwości. Jedną z częstszych jest pytanie, jak przerwa w dostawie prądu wpływa na taką instalację. W tym artykule postaramy się przyjrzeć bliżej temu zagadnieniu wyjaśniając, co się stanie w przypadku braku energii elektrycznej, podpowiemy też, jak możesz sobie wówczas poradzić.
Skutki braku prądu w instalacji inteligentnego domu
Co do zasady, system Smart Home nie różni się zbytnio od innych urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci. W przypadku przerw w dostawach zasilania stanie się więc dokładnie to samo, co miałoby miejsce gdybyśmy posiadali rozwiązania pozbawione funkcji inteligentnych. Nie skorzystamy z oświetlenia, muzyka przestanie płynąć z głośników, a klimatyzacja nie będzie chłodziła pomieszczeń. Oczywiście utracimy również funkcje zarezerwowane dla domowej automatyki, takie jak, chociażby elektryczne otwieranie bramy wjazdowej, czy możliwości sterowania głosowego posiadanym sprzętem. Dodatkowo brak prądu zmniejszy nasz poziom bezpieczeństwa, gdyż kamery przeważnie również korzystają z gniazdek elektrycznych. Warto tu jednak zauważyć, że gdy elektrownia wznowi dostawy, wszystko zacznie działać jak wcześniej. Nowoczesne urządzenia wchodzące w skład systemu domu inteligentnego zapamiętują bowiem całą stworzoną wcześniej konfigurację, nawet jeśli utracą zasilanie.
Jak minimalizować skutki utraty prądu?
Mimo że przerwy w zasilaniu to nic strasznego, instalatorzy systemów Smart Home, na przykład Krysta z Piaseczna, pomyśleli również o zminimalizowaniu ich skutków. Dla przykładu część oferowanych urządzeń wyposażona jest we własne akumulatory, dzięki czemu nie są one zależne od sieci elektrycznej. Mowa tu, chociażby o czujnikach dymu i zalania, detektorach ruchu, a także zamkach w drzwiach. Te ostatnie posiadają rzecz jasna również możliwości otwierania mechanicznego, przy pomocy tradycyjnego klucza. W ten sposób nie staniemy się więźniami własnego domu, nawet jeśli baterie przestaną działać. Co ważne, możemy również zapewnić awaryjne zasilanie urządzeniom, na co dzień podłączonym do gniazdek. Na wypadek krótkich przerw w dostawach prądu wystarczy zasilacz UPS, dzięki któremu kluczowe urządzenia przez pewien czas pozostaną sprawne. Gdy jednak energii elektrycznej nie będzie dłużej, rozważmy zakup generatora. Nowoczesne modele potrafią rozpoczynać pracę w momencie wykrycia braku zasilania, a co ważniejsze, wszystkie domowe sprzęty mogą przejść wówczas w tryb oszczędzania energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana