Jak bezpiecznie używać gazowych podgrzewaczy c.w.u.?
Gazowe podgrzewacze wody użytkowej to proste w obsłudze i komfortowe rozwiązanie dla indywidualnych użytkowników. Z sukcesem są one również stosowane w firmach oraz instytucjach. Zapewniają „dostawę” ciepłej wody bez konieczności przeprowadzania skomplikowanego serwisu. Ważne ich przypadku jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania. Dowiedz się, jak korzystać z piecyka, by nie stanowił on dla Ciebie zagrożenia!
Najważniejsze zasady korzystania z gazowych podgrzewaczy c.w.u.
Współczesne piecyki gazowe to urządzenia, które mają wiele zabezpieczeń. Można dzięki temu korzystać z nich bez obaw, należy jednak pamiętać, o pewnych zasadach. Pierwszym krokiem jest prawidłowe zainstalowanie podgrzewacza. Powinna to zrobić osoba z odpowiednimi wiedzą i doświadczeniem. Ważne są również utrzymywanie sprzętu w dobrym stanie technicznym i stosowanie się do zasad wskazanych przez producenta.
Przeczytaj również: Z jakich elementów składa się instalacja gazowa w domu?
Wszystkie zastosowane zabezpieczenia zadziałają, jeśli piecyk będzie użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Ewentualne uszkodzenia sprawiają, że podgrzewacz wody przestaje działać. Wówczas na ogół konieczne jest wymienienie elektrody albo termistora. Należy pamiętać, że jakiekolwiek przeróbki, które mają uruchomić podgrzewacz, mogą sprawić, że nie będzie on bezpieczny w codziennym użytkowaniu. Warto również korzystać z regularnych przeglądów gazowych w Jeleniej Górze.
Bezpieczeństwo użytkowania gazowych podgrzewaczy c.w.u.
Jak wskazują specjaliści firmy Demar, dostępne na rynku modele gazowych podgrzewaczy wody mają wbudowany specjalny, elektromagnetyczny zawór. Otwiera on w automatyczny sposób dopływ gazu, z momentem odkręcenia kurka. W tym samym czasie uruchamiana jest elektryczna zapalarka, która wytwarza iskrę. W efekcie dochodzi do zapłonu paliwa. Płomień kontrolowany jest przez termopar lub elektrodę jonizacyjną. Jego brak lub niespodziewane zgaśnięcie sprawiają, że elektrozawór zamyka się, a dopływ gazu jest odcinany. Nie ma więc zagrożenia wypływem gazu.
Dodatkowym zabezpieczeniem jest czujnik ciągu kominowego, tzw. termistor. Ma on za zadanie odciąć dopływ gazu, jeżeli temperatura w przewodzie spalinowym będzie za wysoka. Może ona być oznaką nie dość silnego ciągu kominowego. Jest to element, który dodatkowo zabezpiecza użytkowników przed zatruciem spalinami.
Warto pamiętać, że realnym zagrożeniem jest zatrucie czadem, a więc tlenkiem węgla. Sytuacja taka może wystąpić przede wszystkim w małych pomieszczeniach, przy szczelnie zamkniętych oknach. Trzeba więc zadbać o wietrzenie i wykorzystać odpowiednie czujniki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana