Jak profesjonalnie pomalować ściany w mieszkaniu?

Spis treści
- O co zadbać na samym początku przy przygotowaniach do malowania?
- Kładzenie warstwy gruntującej
- Proces samego malowania
Malowanie ścian we własnym domu nie wydaje się szczególnie trudne. Możliwe, że faktycznie tak jest, ale trzeba zauważyć, że wymaga to solidnego przygotowania i odpowiedniego sprzętu. Przy dużym zaangażowaniu można w ten sposób sporo zaoszczędzić a przy okazji nauczyć się czegoś nowego. Trzeba też przyznać, że samodzielne malowanie może być ciekawą rozrywką, a satysfakcja z powodu dobrego efektu jest bezcenna.
O co zadbać na samym początku przy przygotowaniach do malowania?
Przed przystąpieniem do malowania, przede wszystkim należy wybrać odpowiednią farbę i wszelkie narzędzia potrzebne przy tej czynności. Warto przy tym postawić na dobra jakość farby i przy jej zakupie zapytać o najodpowiedniejszy rodzaj pędzli lub wałków. Malowanie za pomocą wałka malarskiego wydaje się łatwiejsze, ale w tym wypadku dobrze jest kupić ich więcej niż jedną sztukę.
– Usuwanie farby jest konieczne w przypadku, gdy poprzedni kolor był ciemny i istnieje niebezpieczeństwo jego przebijania spod nowej warstwy. Można to zrobić szpachelką, jak to czasem robimy przy fragmentach ścian łazienek, na których nie kładzie się płytek. – Mówi specjalista w zakresie malowania i remontów z firmy ARTYZM. Jest to nietoksyczny, bezwonny płyn, który jest w stanie usunąć wszelkie rodzaje farb. Należy go równomiernie rozprowadzić po ścianach a po około godzinie zebrać równą listewką lub szpachelką.
Kładzenie warstwy gruntującej
Przed samym malowaniem może być konieczne zagruntowanie ścian. Stosuje się do tego specjalny grunt, który jest zalecany w przypadku powierzchni szpachlowanych. Niekiedy na opakowaniu produktu jest informacja o rodzaju zalecanego gruntu. Warto się z nią zapoznać, ponieważ niektóre farby niezbyt dobrze łączą się z pewnymi rodzajami gruntu. Aby malowanie ścian w mieszkaniu przeprowadzone było profesjonalnie, dobrze jest o wszystko pytać sprzedawców w marketach budowlanych. Zazwyczaj pracują tam kompetentne osoby, które chętnie służą radą.
Proces samego malowania
Najlepszy do malowania jest wałek malarski. Użycie go nie wymaga aż takiego doświadczenia, jak w przypadku pędzla. Jednocześnie uzyskany efekt jest zadowalający. Wałek prowadzi się w kierunku góra – dół, ale nigdy po skosach. Sufit natomiast trzeba malować raz w jedną, a raz w drugą stronę, przy czym ostatnia warstwa powinna zostać nałożona zgodnie z kierunkiem padania światła. Aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, warto sięgnąć po wałek niechlapiący, ponadto przyda się również specjalny wałek do narożników, dzięki którym praca przebiegnie sprawniej. Dobre efekty zapewni również farba antyrefleksyjna.
W przypadku różnic w kolorach między ścianami i sufitem lub między samymi ścianami konieczne jest użycie taśmy malarskiej do odcinania kolorów. Za jej pomocą uzyskuje się równą granicę między kolorami. Taką taśmą warto również okleić futryny drzwi i okien, a także wyłączniki światła i gniazdka elektryczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mega-Pol Zakład usługowo-handlowy Daniel Podsiedlik
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie woj. śląskie42-256 Turów, Długa 27B
-
Rem-Nar Patryk Pidło Kompleksowe Wykończenia Wnętrz
Budowlane usługi woj. małopolskie32-590 Libiąż, Czereśniowa 2
-
Floriano Zakład usług kominiarskich Wojciech Sznurowski
Budowlane usługi - kominiarskie woj. dolnośląskie55-050 Sobótka, Słowiańska 24
-
Dan-Bruk Daniel Trebus - Układanie Kostki Brukowej
Budowlane usługi - brukarskie woj. małopolskie32-130 Zagaje Książnickie 46