Jak wybrać dobrej jakości płytki ceramiczne?
Zastosowanie płytek ceramicznych to bardzo popularny sposób wykańczania różnych powierzchni. Najczęściej są one wybierane do łazienek i kuchni, często układa się je również w przedpokojach. Rośnie popularność stosowania płytek w salonach oraz dekorowania nimi ścian także w korytarzach. Sprawdzają się również w pomieszczeniach gospodarczych. Warto jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie ma wybór materiału o odpowiedniej jakości.
Co trzeba wiedzieć o charakterystyce płytek ceramicznych?
Płytki ceramiczne powstają ze specjalnie dobieranych glin, a także innych rozdrobnionych surowców mineralnych np. skaleni czy piasków. Są one starannie mieszane i łączone z wodą, co pozwala na otrzymanie bardzo jednorodnej masy. Nierzadko dodawane są do niej również odpowiednie pigmenty. Całość jest następnie suszona i formowana podczas operacji prasowania. Przy tej okazji powierzchni może być nadawana różnego typu dekoracyjna faktura. Następnie materiał jest dosuszany i wypalany w wysokiej temperaturze w piecach rolkowych, przez które przejeżdżają na taśmie ze stalowego drutu poszczególne wytwarzane elementy. Powierzchnia zewnętrzna płytek może być barwiona na różne sposoby, popularne jest również ich szkliwienie oraz polerowanie. W zależności od parametrów wypalania oraz zastosowanych składników można otrzymać różne odmiany płytek ceramicznych. W Bydgoszczy ich szeroki wybór można znaleźć w Salonie płytek ceramicznych i armatury łazienkowej Vibia Ceramica w Osielsku, gdzie sprzedawana jest klasyczna glazura, terakota oraz gres.
Przeczytaj również: Na co warto zwrócić uwagę, wybierając toaletkę kosmetyczną do sypialni?
Jakie są podstawowe cechy jakościowe płytek ceramicznych?
Płytki ceramiczne różnią się od siebie typem, rozmiarami, wybarwieniem i sposobem wykończenia. Duże znaczenie mają jednak również czynniki związane z ich jakością. Kluczowe znaczenie ma tu dokładność wymiarowa, zarówno, jeżeli chodzi o długość, szerokość, jak i grubość, ponieważ ich utrzymywanie jest niezbędne dla uzyskania jednolitej i dobrze prezentującej się powierzchni. Znaczenie ma też brak krzywizn i wypukłości na wierzchniej części płytki. Bardzo istotna będzie też nasiąkliwość i związana z nią mrozoodporność, a także ścieralność oznaczana jako PEI. W zależności od intensywności eksploatacji płytki powinny być wybrane spośród właściwej klasy ścieralności. Te, które są pod tym względem najbardziej wytrzymałe zaliczane są do klasy 4 wg EN 154 albo 5 wg ISO 10545-7. Vibia Ceramica – sklep z płytkami z Bydgoszczy – oferuje bardzo szeroki wybór [płytek ceramicznych od najlepszych producentów.
Przeczytaj również: Jakie rodzaje kamienia nadają się najbardziej do produkcji schodów?
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się profile aluminiowe?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana