Jak zbudowane są centra obróbcze do PVC?
Centra obróbcze do PVC to zaawansowane technologicznie urządzenia sterowane numerycznie lub obsługiwane przez operatora. Znacznie usprawniają dokonywanie wierceń i frezowań wszystkich otworów technologicznych w profilach. Dzięki zastosowaniu takich maszyn uzyskuje się w krótki czas obróbki, powtarzalność i wysoką jakość elementów. Z czego składają się takie centra?
Jakie rodzaje mają centra obróbcze do PVC?
To właśnie od rodzaju centra obróbczego do PVC zależy jego budowa. Można wyróżnić m.in. automatyczną stację frezowania słupków, centra sterowane numerycznie, centra wkręcająco-wiercące oraz zakładania i przykręcania zaczepów w profilach ramowych. Centra obróbcze do słupków składają się z zespołu wielowrzecionowego, z czterema cyfrowo kontrolowanymi osiami. Moduł ma magazyn wrzecion frezujących do automatycznej wymiany w zależności od systemu obrabiania. Wrzeciono frezujące wyposażone jest z kolei w regulację prędkości obrotowej, aby dobierać właściwą szybkość frezowania do rodzaju obrabianego profilu. Chwytaki pozwalają ustawić profile we właściwej pozycji.
Przeczytaj również: Jak formuje się betonowe płyty?
Jak działają inne centra obróbki PVC?
W przypadku urządzeń numerycznych obrabia się na nich już przycięte elementy profili PVC z włożoną do środka stalą wzmocnieniową. Maszyna ma 5 osi numerycznych, z których oś chwytaka porusza się za pomocą silnika liniowego. Centrum wkręcająco-wiercące pozwala na jednoczesne przykręcanie profili trzema wkrętami. Maszyny zakładania i przykręcania zaczepów w profilach ramowych mają z kolei antropomorficzne ramię, które w zależności od rodzaju profilu do obróbki, dobiera odpowiedni element i umieszcza go w dokładnym punkcie na elemencie. Następnie przykręca go w trybie automatycznym. Takie urządzenia oferuje m.in. dostawca maszyn do produkcji okien Fimtec Polska, który dba o jakość swojego asortymentu.
Przeczytaj również: Kabiny prysznicowe na wymiar, czyli rozwiązanie dla małych łazienek
Jak dobrać centrum obróbcze PVC?
Rozpatrując potrzebę zakupu takiego urządzenia, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry obróbcze, funkcje i wydajność. Większość maszyn jest w stanie sprostać potrzebom odbiorcy, ale ich wydajność może się nieco różnić. W przypadku wielkoseryjnych produkcji sprawdzą się nie tylko maszyny wiercąco-wkręcające, ale także frezujące słupki czy przykręcające. Warto wybierać uniwersalne, zaawansowane technologicznie urządzenia.
Przeczytaj również: Jakie zalety mają namiotowe hale produkcyjne?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana