Kiedy zdecydować się na wypalarkę stacjonarną, a kiedy wybrać przenośne urządzenie?
Wypalanie plazmowe to nowoczesna technologia obróbki materiałów. Stosowane jest w wielu branżach przemysłu do cięcia blach o różnej grubości. Cięcie plazmowe jest precyzyjne, szybkie i materiałooszczędne. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi urządzeniami plazmowymi i rozważyć, jaką wypalarkę wybrać – stacjonarną czy przenośną?
Na czym polega cięcie plazmą i jakie stosuje się rodzaje urządzeń?
Cięcie plazmowe wykorzystuje specyficzną cechę plazmy, jaką jest rosnąca zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego wraz ze wzrostem temperatury. Gdy przepływ prądu osiągnie odpowiednie wartości, plazma zaczyna emitować energię w postaci światła i ciepła. W momencie wytworzenia łuku pomiędzy palnikiem a ciętym materiałem następuje pełne natężenie strumienia plazmy sięgające od kilkunastu tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy stopni Celsjusza. Wówczas rozpoczyna się topienie oraz odparowanie materiału i wydmuchiwanie go ze szczeliny cięcia. Do obróbki plazmowej stosuje się źródła plazmy, specjalistyczne palniki i sprzęt pomocniczy. Z pełnym przeglądem urządzeń można zapoznać się na stronie dystrybutora techniki plazmowej Control z Mikołowa.
Zautomatyzowana technik cięcia plazmą
Nowoczesne agregaty do cięcia plazmą umożliwiają wysoką sprawność cięcia i zautomatyzowanie procesu. Gwarantują wyjątkową dokładność, powtarzalność oraz znakomitą jakość krawędzi cięcia. Najbardziej precyzyjną obróbkę gwarantują stacjonarne wypalarki przystosowane do komputerowo-numerycznej obróbki materiału, czyli CNC. Przecinarki CNC to zaawansowane technologicznie urządzenia, które składają się przede wszystkim z portalu sterowanego numerycznie i szafy lub pulpitu sterowniczego. Zapewniają one niezwykle precyzyjną obróbkę metali oraz powtarzalność, bez szczególnej ingerencji ze strony operatora. Urządzenia stacjonarne umożliwiają dużą swobodę konfigurowania do wykonywania cięć prostopadłych lub ukosowania.
Cięcie metali plazmami ręcznymi
Operowanie ręcznymi wypalarkami plazmowymi pozwala na dużą swobodę ruchu operatora. Są to urządzenia wydajne i szybkie, niezastąpione w wielu sytuacjach warsztatowych i cenione zarówno przez specjalistów, jak i amatorów. Sprawdzają się w cięciach prostych i ukosowanych, żłobieniu, a także przy wycinaniu różnych kształtów i otworów. Plazmy ręczne w zależności od mocy źródła plazmy, mogą rozcinać blachy o grubości do 50 mm. Podsumowując, warto podkreślić, że wybór pomiędzy wypalarką stacjonarną a urządzeniem przenośnym zależy od zastosowania, grubości i szybkości cięcia, oczekiwanej precyzji i powtarzalności oraz oczywiście od ceny urządzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana