Komin do kotła na pellet. Jaki powinien być?

Spis treści
W dobie rosnącej świadomości w temacie zanieczyszczenia środowiska oraz cen tradycyjnie stosowanych paliw kopalnych, coraz większą uwagę kierujemy na alternatywne metody produkowania energii cieplnej w naszych domach. Jedną z nich jest zastosowanie pelletu, czyli granulek ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Do spalania pelletu potrzebujemy jednak nie tylko specjalnej kotła, ale również komina.
Żaroodporny czy kwasoodporny
W kominach opalanych paliwami stałymi, takimi jak węgiel czy ekogroszek, stosuje się kominy żaroodporne, to znaczy odporne na bardzo wysoką temperaturę wydostających się przez nie spalin. Czy pellet – który również jest paliwem stałym – wymaga podobnego rozwiązania? Okazuje się, że nie.
Przeczytaj również: A może kuchnia na poddaszu?
- Pellet odznacza się bardzo wysoką wydajnością energetyczną, co oznacza że znaczna część jego masy ulega spaleniu. – wyjaśnia ekspert ze sklepu piec.com.pl – Również kotły przeznaczone do jego spalania skonstruowane są w taki sposób, by pozyskać z paliwa jak największą ilość energii. Efekt końcowy jest taki, że emitowane spaliny mają stosunkowo niską temperaturę. Stąd komin do nich podłączony nie musi wykazywać się wysoką żaroodpornością, jak te stosowane w przypadku kotłów węglowych. Z drugiej strony niska temperatura spalin sprzyja ich skraplaniu się, co powoduje wytwarzanie się wewnątrz komina tak zwanego kondensatu.
Czym jest kondensat? W dużym skrócie jest to mieszanka skroplonej pary wodnej oraz innych zawartych w spalinach związków chemicznych, takich jak tlenek siarki i tlenek węgla. Płynny kondensat posiada właściwości żrące, co może mieć niszczący wpływ na stan komina i powodować jego rozszczelnienie, co z kolei prowadzi do pogorszenia ciągu i może nawet sprawić, że spaliny zaczną przedostawać się do wnętrz budynku. Dlatego kominy do kotłów na pellet powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej, która jest odporna na szkodliwy wpływ skroplonych spalin.
Przeczytaj również: 4 zalety okien PCV
Wysokość i średnica komina
Parametry takie jak wysokość komina oraz jego średnica powinny być skorelowane z mocą i wydajnością kotła, do którego komin został podłączony. Zbyt duża lub zbyt mała średnica komina może powodować problemy z ciągiem i prowadzić w efekcie do spadku jego efektywności grzewczej. Wysokość komina również ma duży wpływ na jakość ciągu a ponadto powinna być dostosowana do warunków otoczenia – jeśli w pobliżu domu znajdują się wyższe budynki lub inne obiektu mogące powodować osłabienie ciągu, należy dobrać komin na tyle długi, by zniwelować ich wpływ.
Przeczytaj również: 5 powodów, dla których warto zdecydować się na montaż okien aluminiowych
Kształt przekroju wkładu
Przekrój wkładu zależy od tego, w jaki sposób został zbudowany murowany komin w domu. Do kominów o przekroju kwadratowym stosuje się wkłady o przekroju okrągłym, do prostokątnych zaś przeznaczone są wkłady o przekroju owalnym. Dobór odpowiedniego przekroju pozwoli maksymalnie poprawić ciąg wewnątrz komina.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Patryk Piórkowski Usługi Remontowo-Budowlane
Budowlane usługi woj. kujawsko-pomorskie86-031 Myślęcinek, Kąkolowa 5 lok. 1
-
Usługi Remontowo-Budowlane Volodymyr Spichak
Budowlane usługi - remonty, renowacje woj. zachodniopomorskie78-100 Kołobrzeg, Bociania 2 lok. 17
-
Zakład Oznakowania Drogowego ZOD-MARK
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja woj. dolnośląskie50-430 Wrocław, Świstackiego 30
-
Smart Docieplenie Sebastian Zajchowski
Budowlane usługi - ogólnobudowlane woj. śląskie41-500 Chorzów, gen. Dąbrowskiego 28 lok. 4