Kominki III generacji. Charakterystyka

Domowy kominek współcześnie traktowany jest przede wszystkim jako ozdoba salonu. W końcu, kto nie lubi relaksować się przy rozpalonym ogniu, szczególnie w chłodniejsze wieczory? Nie zawsze jednak tak było – przez wieki kominki stanowiły główne źródło ogrzewania domostw. Dziś, dzięki nowoczesnym materiałom i rozwiązaniom konstrukcyjnym znów mogą w wydajny sposób pełnić swoją pierwotną funkcję, jaką jest produkcja ciepła.
Kominki III generacji – co to takiego?
Kominki III generacji bądź kominki akumulacyjne – to dwie nazwy odnoszące się do tego samego rozwiązania, choć trzeba przyznać, że druga z nich dużo lepiej oddaje jego charakterystykę. Dlaczego? Ponieważ omawiane kominki wykonane są w taki sposób, by gromadzić – czyli akumulować – energię cieplną pozyskaną ze spalania drewna, a następnie stopniowo ją oddawać z powrotem do wnętrza domu. Jak to możliwe?
Sekret tkwi w wykorzystaniu materiałów charakteryzujących się dużą pojemnością cieplną – mówi przedstawiciel firmy Air Hot, specjalizującej się w sprzedaży nowoczesnych kominków – Wytwarzane są z nich specjalne, masywne wkłady, których zadaniem jest pobieranie energii cieplnej z przepływających przez nie spalin. W ten sposób ciepło nie ucieka od razu do komina i nie jest w ten sposób marnowane. Zgromadzana we wkładach energia cieplna jest oddawana nawet przez kilkanaście godzin od momentu wygaszenia kominka.
Zastosowanie wkładów pozwala uzyskać sprawność cieplną na poziomie 80-90%, co czyni z kominków III generacji rozwiązanie odpowiednie do domów energooszczędnych.
Zalety kominków III generacji
Wysoka sprawność cieplna, nieosiągalna nawet dla wielu starszych urządzeń grzewczych zasilanych węglem czy gazem, to jeden z najważniejszych walorów kominków III generacji. Dlaczego? Przede wszystkim odzyskanie dużej ilości energii ze spalania paliwa pozwala znacząco ograniczyć zużycie tego paliwa – a tym samym obniżyć koszt ogrzewania. Drewno samo w sobie jest paliwem dość tanim, a dzięki wysokiej wydajności kominka ogrzewanie nim domu jest jeszcze bardziej przyjazne dla naszej kieszeni. Inne istotne zalety omawianego rozwiązania to:
- Łatwość obsługi – większość kominków posiada duże komory spalania, co pozwala załadować je ilością drewna wystarczającą na co najmniej kilka godzin. Nie ma potrzeby stałego kontrolowania stanu ognia.
- Długi czas oddawania ciepła – wkład akumulacyjny oddaje ciepło nawet przez kilkanaście godzin. Dlatego możemy spokojnie iść spać i obudzić się we wciąż ciepłym domu.
- Wydajne ogrzewanie całego budynku – podłączając kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza możemy wykorzystać go do ogrzania nawet pomieszczeń znajdujących się w dużym oddaleniu od salonu.
- Brak przegrzania pomieszczenia – obecność wkładu akumulacyjnego zapobiega nadmiernej konwekcji ciepła, co może prowadzić do nadmiernego wzrostu temperatury w pomieszczeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Usługi Remontowo-Budowlane Volodymyr Spichak
Budowlane usługi - remonty, renowacje woj. zachodniopomorskie78-100 Kołobrzeg, Bociania 2 lok. 17
-
ST-REMONTY I NARZĘDZIA Szymon Truskolaski
Budowlane usługi - murarskie, tynkarskie woj. podlaskie18-100 Uhowo, 1 Maja 55