Kryteria wyboru rusztowań do różnych prac
Zastosowanie rusztowania umożliwia wykonywanie różnych prac na wysokościach. Są to przeważnie roboty wykończeniowe i budowlane. Niezależnie od swojego przeznaczenia, każde rusztowanie powinno spełniać określone wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Również sama praca na wysokości wymaga odpowiedniego przeszkolenia, znajomości przepisów, czy doświadczenia. Jakie rodzaje rusztowań dostępne są na rynku i czym kierować się przy ich wyborze?
Rodzaje rusztowań - klasyfikacja wyposażenia budowlanego
Na rynku dostępne są różne konstrukcje wykorzystywane w budownictwie. W zależności od rodzaju prowadzonych prac konieczne jest dopasowanie odpowiedniego rusztowania. Wśród najpopularniejszych rozwiązań, klasyfikowanych ze względu na budowę, wyróżnia się między innymi modele:
- ramowe,
- modułowe,
- kozłowe,
- stojakowe,
- specjalne,
- wspornikowe.
Klasyfikując rusztowania ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, można z kolei wyróżnić cztery podstawowe – aluminiowe, stalowe, drewniane oraz te wykonane z włókna szklanego. Jednak najpopularniejszym podziałem jest ten, który rozróżnia wyposażenie na jezdne i elewacyjne.
Czy charakteryzują się rusztowania jezdne i elewacyjne?
- Rusztowania jezdne to bardzo wygodne rozwiązanie, które charakteryzuje się specyficzną konstrukcją. Bardzo często jest ona określana typem wieżowym. Ten typ rusztowania wyposażony jest w ramę, a także dodatkowe elementy. Są to kółka jezdne oraz wytrzymały pomost z poręczami. W sytuacji, kiedy prace prowadzone są na znacznej wysokości oraz z dużym obciążeniem, możliwe jest zapewnienie im dodatkowej stabilności poprzez umieszczenie wózka na stopach
- tłumaczy specjalista z firmy TechnikNTB.
Ten typ rusztowania doceniany jest przede wszystkim tam, gdzie liczy się duża mobilność, a zmiana stanowiska pracy jest bardzo częsta. Wśród ich najważniejszych zalet wymienia się:
- lekką konstrukcję,
- bardzo dużą stabilność,
- prosty i szybki montaż oparty na systemie modułów.
Sama budowa tego typu konstrukcji jest niezwykle prosta. Rusztowania składają się z dwóch rodzajów modułów. Pierwszym z nich są pionowe ramy, a drugim pomosty robocze, łączące się ze sobą za pomocą specjalnych zacisków. Następnie w zależności od modelu montuje się do nich burty pomocnicze, bariery ochronne i inne dodatki. Rusztowanie jezdne przeznaczone jest do wielu rodzajów prac. Sprawdzi się zarówno podczas prac wykończeniowych, jak i budowlanych. Z uwagi na dużą mobilność umożliwiają one pracę w wielu miejscach.
Rusztowanie elewacyjne to popularna konstrukcja, wykorzystywana zwykle przy remontach lub wykończeniu budynków. Ma ona pionową formę i w pewien sposób oplata obiekt. Istnieje możliwość swobodnego przestawiania takiego rusztowania, co wpływa na wygodę podczas jego wykorzystania.
Jak wybrać odpowiednie rusztowanie?
Decydując się na wybór konkretnego rusztowania, konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku istotnych aspektów. Najważniejsze jest przede wszystkim rodzaj wykonywanych prac, miejsce oraz sama wysokość. W przypadku prac wewnątrz obiektów na niewielkich wysokościach wystarczające będzie rusztowanie jezdne. Z kolei konstrukcje elewacyjne przeznaczone są przede wszystkim do prac zewnętrznych na dużych wysokościach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana