Na czym polega tyczenie obiektów budowlanych?

Każda budowa domu lub innego obiektu rozpoczyna się od geodezyjnego wytyczenia. Są to czynności pomiarowe wykonywane w celu określenia położenia obiektu poprzez wytyczenie punktów wyznaczających osie budynku i naroża zewnętrzne. Tyczenie kwalifikowane jest do prac przygotowawczych, które można zrealizować dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub dokonaniu zgłoszenia.
Zasady tyczenia obiektów budowlanych
Tyczenia dokonuje się na podstawie dokładnych pomiarów geodezyjnych. Celem pomiarów jest wyznaczenie osi budynków oraz stałych punktów wysokościowych zgodnie z projektem budowlanym. Do wytyczania obiektów można posłużyć się ławami drutowymi i palikami. Osie geometryczne wyznacza się najczęściej ławami a punkty charakterystyczne, na przykład naroża zaznacza się palikami. Kołki wbija się w miejscu przecięcia osi i w wewnętrznych narożnikach domu, a następnie przesuwa poza obręb wykopu. Pierwotne położenie palików zapisywane jest w dokumentacji i stanowi podstawę do przeprowadzenia prac ziemnych. Poza tym w wyniku pomiarów geodezyjnych wyznacza się także poziomy posadowienia budynku poprzez punkty nazywane reperami. Tyczenie obiektów może odbywać się w jednym etapie lub wieloetapowo i zależne jest to od stopnia skomplikowania budowli.
Przeczytaj również: Co powinno zawierać profesjonalne opracowanie mapy geodezyjnej dla inwestora?
Prace związane z tyczeniem budynku należy powierzyć geodecie z odpowiednimi uprawnieniami. Tego typu usługi świadczy firma geodezyjno-kartograficzna NIWA z Rozłazina. Po zakończeniu prac geodeta dokonuje stosowanego wpisu w dzienniku budowy oraz sporządza dokumentację w formie szkicu z naniesionymi informacjami o charakterystycznych punktach i miarach czołowych pomiędzy nimi, a także o rozmieszczeniu reperów wraz z ich wysokościami. Szkic powinien uwzględniać także punkty terenowej osłony geodezyjnej.
Przeczytaj również: Jakie technologie wspierają tworzenie map do celów planistycznych?
Geodezyjne pomiary kontrolne
W trakcie trwania budowy pomiary geodezyjne są powtarzane. Geodeta wyznacza przemieszczenia obiektu oraz jego odkształcenia, a wszystkie czynności kończą się dokonaniem wpisu w dzienniku budowy. Geodeta zjawia się także na budowie po zakończeniu prac i przed zawnioskowaniem o oddanie budynku do użytkowania. Wszystkie szkice i pomiary dokonywane w trakcie trwania budowy stanowią dokumentację nazywaną operatem geodezyjnym i są podstawa do naniesienia zmian na mapie zasadniczej.
Przeczytaj również: Tyczenie budynków – jakie błędy należy unikać?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Twierdza Pracownia projektowo-budowlana Tomasz Bober
Biura projektów woj. śląskie41-200 Sosnowiec, Ostrogórska 9 lok. 30
-
Mandes Architektura Aneta Mandes-Woźniak
Architekci woj. zachodniopomorskie78-100 Kołobrzeg, Matejki 8 lok. 2
-
Bartłomiej Lutyński W Punkt
Budowlana inżynieria woj. mazowieckie96-500 Sochaczew, Targowa 10A lok. 10
-
Algeo Piotr Kuźnicki
Geodezja, kartografia - usługi woj. mazowieckie02-972 Warszawa, Sejmu Czteroletniego 2 lok. 119