Płaski czy stromy dach? Porady dla niezdecydowanych

Spis treści
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Oprócz funkcji ochronnej przed wiatrem, wilgocią i czynnikami atmosferycznymi odgrywa ogromną rolę w wyglądzie budynku. Wybierać można spośród dachów płaskich i stromych dwu lub wielopołaciowych. Tak naprawdę rodzaj dachu całkowicie odmienia projekt domu. Na co lepiej postawić – dach prosty czy płaski? W artykule przybliżamy obydwa rozwiązania.
Stromy dach
Najpopularniejszym typem dachów w Polsce są dachy strome dwuspadowe. Równie często spotyka się czterospadowe, choć wielopołaciowe także występują w wielu projektach domów. Dach stromy nie wiąże się z dużymi problemami ze strony inwestora, pod warunkiem, że jego drewniana więźba jest solidna i wytrzymała. Dachy te znacznie lepiej osłaniają dom przed śniegiem, deszczem czy wiatrem. Jednak koszt jego budowy jest nieco wyższy, niż ma to miejsce w przypadku dachów płaskich. Głównie ze względu na większą ilość potrzebnego pokrycia dachowego oraz obróbek dachowych.
Dach płaski
Dachy płaskie spotykane są przede wszystkim na nowoczesnych, modernistycznych budynkach o nieskomplikowanej bryle. Kojarzone są również z tzw. kostkami stawianymi w Polsce w drugiej połowie ubiegłego wieku. Mają niewielkie nachylenie – od 2 stopni do około 12 stopni, co często wiąże się z koniecznością odśnieżania. Jednak nie zawsze jest to skomplikowane, gdyż dachy płaskie bardzo często aranżowane są jako tarasy czy ogródki. Jeszcze do niedawna pokrywano głównie papą, jednak obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów możliwych do położenia na powierzchni o tak niewielkim pochyleniu. Doskonałym wyborem jest tutaj między innymi pokrycie dachowe z blachy.
Koszt budowy dachu stromego i płaskiego
W Polsce przeważają dachy strome. Najczęściej są to konstrukcje jedno lub dwuspadowe. Często spotkać można dachy wielospadowe, które są jednak najdroższe w budowie. Cenę warunkuje nie tylko potrzebne pokrycie dachowe, ale również skomplikowana bryła dachu wymagająca większej ilości obróbek dachowych. Jak mówi pracownik Hanbud – producent pokryć dachowych:
Najtańszy w budowie jest dach płaski, którego kąt nachylenia wynosi mniej niż 12 stopni. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ma on mniejszą powierzchnię, czyli wymaga mniej materiału, jak i nie posiada tylu załamań czy łączeń wymagających skomplikowanych obróbek blacharskich. Takie elementy jak lukarny, wole okna czy kalenice podnoszą koszty konstrukcji. Na płaskie dachy świetnie sprawdza się blacha, która również ma doskonały stosunek jakości do ceny.
Dach stromy czy płaski?
Wybierając projekt dachu, należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe czynniki, które mogą pomóc w podjęciu decyzji. Są to:
- komfort użytkowania,
- ograniczenia,
- energooszczędność.
Komfort użytkowania odnosi się do przede wszystkim do przestrzeni na poddaszu. Bez wątpienia w przypadku dachów stromych najmniej miejsca zyskuje się przy połaciach czterospadowych. Płaski dach nie jest ograniczony żadnymi skosami, dzięki czemu pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i można je łatwiej zagospodarować. Odpada też tutaj kwestia montażu kosztownych okien dachowych. Oprócz tego na dachach płaskich bardzo często adaptuje się tarasy czy też ogrody. To doskonały wybór w przypadku niewielkich działek lub nowoczesnych domów. Zdecydowanym minusem dachów płaskich są trudności w odprowadzaniu wody, śniegu i zanieczyszczeń. Jego naprawy są również bardziej kosztowne.
Ograniczenia w wyborze projektu dachu mogą dotyczyć zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z dokumentem tym należy zapoznać się przed wyborem projektu domu, ponieważ może on zawierać istotne informacje o warunkach zabudowy, a także narzucać wygląd budynku i dachu – jego kolor czy nachylenie.
Energooszczędność budynków z dachem płaskim jest o wiele wyższa. Zapewniają lepszy bilans energetyczny, a co za tym idzie – są tańsze w eksploatacji. Najbardziej energooszczędne są dachy jedno lub dwuspadowe, a także płaskie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ergo-Tech Radosław Goszka
Instalacje - kompleksowe usługi woj. kujawsko-pomorskie89-200 Szubin, Matejki 16
-
Dikar Puh Dariusz Kruszyński
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie woj. pomorskie84-360 Łeba, Okrzei 2
-
Zakład Oznakowania Drogowego ZOD-MARK
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja woj. dolnośląskie50-430 Wrocław, Świstackiego 30