Rodzaje i zastosowanie izolacji przecwiwwilgociowych
Wilgoć jest zagrożeniem zarówno dla samego budynku, jak i osób, które przebywają w jego wnętrzu. Przenikająca w głąb fundamentów lub ścian skutecznie je osłabia i obniża ich nośność. Z kolei nadmiar wilgoci w pomieszczeniu jest źródłem problemów z układem oddechowym. Skutecznym sposobem na zwalczanie wilgoci jest wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Jakie są jej rodzaje i czym się charakteryzują?
Rodzaje i zastosowanie izolacji przeciwwilgociowych
Zasadniczo izolacje przeciwwilgociowe dzieli się na pionowe i poziome. Jak sama nazwa wskazuje, izolacje pionowe układane są po obu stronach (zewnętrznej i wewnętrznej) ściany fundamentowej i piwnicznej. Natomiast izolacje poziome układane są na ławach fundamentów oraz w ścianach piwnic pod posadzką bądź nad stropem.
Przeczytaj również: Wkręty polecane do blachy i stali
Izolacje przeciwwilgociowe mają za zadanie chronić poszczególne elementy budynku przed działaniem wody, która nie wywiera ciśnienia hydrostatycznego. Mowa np. o wodzie opadowej, wodzie błonkowej i podciąganej kapilarnie. Swoje zastosowanie, oprócz fundamentów i pomieszczeń piwnicznych, izolacje te znajdują w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci. Należą do nich m.in. łazienki, kuchnie, pomieszczenia gospodarcze czy garaże. Ich wykonanie jest również konieczne, gdy dochodzi do zalania i przedostania się wody w głąb konstrukcji podłogi.
Przeczytaj również: Rodzaje i zastosowania kontenerów biurowych
Kiedy i w jaki sposób wykonuje się izolacje przeciwwilgociowe? Tego rodzaju izolacje można wykonać w dowolnym momencie – zarówno na etapie budowy, jak i w już użytkowanym budynku. Firmy specjalizujące się w osuszaniu obiektów budowlanych, takie jak np. Enosta, korzystają z nowoczesnych i całkowicie bezpiecznych dla izolowanych konstrukcji metod. Przykładem jest metoda ciśnieniowa, która polega na wtłoczeniu preparatów izolacyjnych pod odpowiednim ciśnieniem.
Przeczytaj również: Do jakiego budownictwa pasuje strzecha dachowa?
Aby izolacja przeciwwilgociowa okazała się skuteczna, konieczny jest także jej odpowiedni dobór. W zależności od rodzaju gruntu i stosunku poziomu wód gruntowych do poziomu fundamentów stosuje się izolacje lekkie, średnie bądź ciężkie. Podobnie jest z materiałem, z którego się wykonuje izolację – wykorzystuje się masę bitumiczną, masę hydroizolacyjną, papę, folię czy zaprawę hydroizolacyjną. Dlatego też zadanie to powierza się profesjonalistom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana