Sprzęt budowlany. Zakup czy wynajem?

Spis treści
Maszyny budowlane, rusztowanie i podobnego rodzaju narzędzia to zwykle dobra inwestycja, ale także spory wydatek. W wielu przypadkach z zakupionego sprzętu korzystamy jedynie sporadycznie. Ciekawym i coraz bardziej powszechnym wyjściem jest możliwość wynajmu takiego wyposażenia. Radzimy, w jakich sytuacjach lepiej jest zakupić sprzęt, a w jakich bardziej opłaca się go wypożyczyć.
Zakup sprzętu budowlanego
Zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne, które używają konkretnych narzędzi i maszyn w codziennej pracy, powinni je mieć na własność. Nie trzeba się wówczas martwić o dostępność, ani o przypadkowe uszkodzenie cudzego mienia. Większość majsterkowiczów zwyczajnie woli też pracować na nowym, nieużywanym wcześniej sprzęcie. Posiadanie własnych maszyn podnosi prestiż firmy i jest to zdecydowanie zalecane posunięcie, jeśli są one zgodne z profilem działalności firmy i będą stale w użytku. Są jednak sytuacje, w których zdecydowanie lepiej jest wypożyczyć specjalistyczne narzędzia, o czym piszemy w dalszej części artykułu.
Wynajem maszyn i narzędzi
Koszt zakupu urządzeń budowlanych jest spory i nie zawsze taka inwestycja się opłaca. Przed wydaniem dużej kwoty, warto się zastanowić, z jaką częstotliwością planujemy użytkować konkretne elektronarzędzia czy maszyny. Ponadto dla właścicieli firm istotne jest, czy zakup ma szansę się zwrócić. Niektórzy przedsiębiorcy w celu zaoszczędzenia decydują się na użytkowanie przestarzałego lub źle dobranego sprzętu, który akurat mają w swoich zakładach lub warsztatach. Niestety trzeba zaznaczyć, że często odbija się to na jakości świadczonych usług. W takich sytuacjach warto rozważyć wypożyczenie fachowych narzędzi i maszyn budowlanych. Szczególnie opłaca się to w przypadku sprzętu wyspecjalizowanego, o wąskim zakresie stosowania.
Dużą zaletą wynajmu sprzętu jest także to, że nie musimy go utrzymywać. Unikamy dzięki temu kosztów związanych z eksploatacją, czyli koniecznością serwisowania lub napraw. Usługi wypożyczania elektronarzędzi i maszyn budowlanych mogą stanowić ratunek podczas awarii dotychczasowego sprzętu na placu budowy czy w warsztacie. Błyskawiczna dostawa pozwoli zapobiec opóźnieniom w realizacji robót budowlanych i innych prac.
Zakup czy wynajem?
Jak tłumaczy specjalista z firmy Protech: Jeśli sprzęt będzie wykorzystywany regularnie, wówczas dobrym wyborem będzie jego zakup. Natomiast, gdy chcemy uniknąć ryzyka, że kosztowne maszyny czy narzędzia będą tylko zalegać na warsztatowych półkach, warto jest skorzystać z usług wypożyczenia urządzeń budowlanych. Praca na solidnym sprzęcie jest zdecydowanie bardziej korzystna niż użytkowanie wadliwego lub źle dopasowanego do danej czynności, o czym powinni pamiętać przede wszystkim przedsiębiorcy.
Obecnie firm zajmujących się wynajmem opisywanego wyposażenia jest coraz więcej, dlatego bez większego trudu można znaleźć taką ofertę w najbliższej okolicy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dźwigi Sulewski Jarosław Sulewski, Sebastian Sulewski s.c.
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - usługi, wypożyczanie woj. dolnośląskie58-500 Jelenia Góra, Wrocławska 80
-
Elkaz s.c. Powszechna agencja handlowa
Elektronarzędzia woj. wielkopolskie61-601 Poznań, Naramowicka 236
-
Beninca Polonia Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Bramy, ogrodzenia, kraty woj. mazowieckie05-152 Czosnów, Holenderska 1