Z jakich elementów zbudowana jest kanalizacja ciśnieniowa?
System kanalizacyjny służący do odprowadzania ścieków pozwala nie tylko na ich sprawny odbiór i przekazywanie do oczyszczalni ścieków, ale również eliminuje konieczność korzystania z szamb szczelnych lub montowania mniejszych oczyszczalni przydomowych. Na niektórych terenach nie będzie jednak możliwości zastosowania typowej kanalizacji grawitacyjnej, niezbędne stanie się więc zaprojektowanie systemu ciśnieniowego.
Kiedy konieczne jest stosowanie systemów kanalizacji ciśnieniowej?
W tradycyjnych systemach kanalizacji grawitacyjnej przepływ ścieków odbywa się za sprawą różnicy poziomów między poszczególnymi punktami – wprowadzania ścieków do systemu, ich przesyłania aż do kolektora ściekowego, a wreszcie miejsca odbioru znajdującego się w oczyszczalni. Jeśli na danym obszarze występuje zróżnicowane ukształtowanie terenu – głównie w rejonach podgórskich i górskich, ale również w dolinach rzek czy wśród pagórków – nieodzowne okaże się wybudowanie kanalizacji ciśnieniowej. Potrzeba taka może wyniknąć również ze złożonej budowy geologicznej – np. występowania podłoża skalnego lub wysokiego poziomu wód gruntowych. W systemie ciśnieniowym przepływ na niektórych odcinkach może się odbywać grawitacyjnie, jednak głównym sposobem transportu nieczystości płynnych jest wytwarzanie odpowiedniego ciśnienia za sprawą prawidłowo dobranych pomp.
Jakie elementy są nieodzowne w systemie ciśnieniowym?
Kanalizacja ciśnieniowa może do zagwarantowania przepływu wykorzystywać wytwarzanie nadciśnienia lub podciśnienia. Jej zaletami będzie możliwość zapewnienia większej szczelności i lepszego odseparowania ścieków od środowiska, co zmniejsza ryzyko jego zanieczyszczenia, chroniąc wody gruntowe i podziemne. Jej budowa oznacza możliwość korzystania z rur o mniejszych przekrojach, które będą zakopane poziomo i na mniejszej głębokości. Kłopotem nie będzie też krzyżowanie się przewodów. Plusem okaże się uniemożliwienie podłączania się do systemu „na dziko”. Częściami składowymi kanalizacji ciśnieniowej są instalacje znajdujące się w budynkach, zbiorniki przydomowe wraz z tłoczniami oraz przewody o różnej średnicy umożliwiające przesyłanie ścieków. Nieodzowne okażą się studzienki rewizyjne i urządzenia pozwalające na przepłukiwanie instalacji. Każdy system musi być wyposażony w urządzenia kontrolno-pomiarowe. Najważniejszą częścią kanalizacji ciśnieniowej pozostają jednak pompownie ścieków produkowane m.in. przez firmę INWAP, specjalizującą się w dostarczaniu urządzeń przeznaczonych budowy i obsługi do kanalizacji sanitarnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana