Budowa systemów automatyki do bram

Otwieranie bramy za pośrednictwem pilota jest niezwykle wygodne i praktyczne. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, jak ten mechanizm właściwie działa. Za zdalne poruszanie skrzydłem bramy odpowiada automatyka, działająca w oparciu o nowoczesny system sterowania. Z jakich elementów ów system się składa? W jaki sposób jest zbudowany? W niniejszym tekście spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Zachęcamy do lektury.

Wszystko pod kontrolą

Kontrola ruchu bramy zależy od kilku elementów. Do podstawowych z nich należą napęd oraz centrala sterująca. Napęd najczęściej przyjmuje formę siłowników, które odpowiadają za poruszanie się bramy. Aby jednak do tego doszło, niezbędny jest odpowiedni komunikat z centrali sterującej. To właśnie ona stanowi mózg całego systemu. Tu docierają sygnały kierowane przez użytkownika bramy za pośrednictwem pilota.

Nowoczesne modele central dysponują szeregiem użytecznych funkcji – mogą regulować siłę napędu, określać tempo zamykania i otwierania bramy włącznie z zakresem spowolnienia na początku i końcu ruchu. Ruch niektórych skrzydeł bramnych da się wyregulować do tego stopnia, by otwierały się na oścież po wykryciu obecności człowieka, bez konieczności używania pilota – tłumaczy ekspert sklepu internetowego Automatyka z Bolesławca, sprzedającego profesjonalną automatykę do bram garażowych i innych typów bram skrzydłowych oraz przesuwnych.

Gwarancja bezpieczeństwa

Oczywiście nawet najdoskonalszy system wymaga zabezpieczenia. W przypadku automatyki do bram taką funkcję pełnią fotokomórki i listwy optyczne. Zapobiegają one zamknięciu bramy w momencie, gdy na jej drodze znajduje się samochód, zwierzę czy człowiek. O ruchu bramy ostrzega też lampa sygnalizacyjna. Szczególną ochroną jest objęty pilot. Podobnie jak klucze do drzwi, konstruuje się go w unikalny sposób, dopasowany do konkretnego systemu. Sygnał z pilota koduje się na odpowiednich częstotliwościach radiowych (zasięg pracy urządzenia można zwiększyć stosując odpowiednią antenę), co uniemożliwia jego skopiowanie przez osoby niepowołane. Jeżeli mimo wszystko obawiamy się włamywaczy (bądź chcemy sprawdzić, czy brama zamknęła się bezpiecznie na noc), możemy zsynchronizować system sterowania bramą z domowym systemem alarmowym. Istnieją też aplikacje na urządzenia mobilne, które pozwalają sterować bramą na odległość – z sypialni czy salonu. Współczesne systemy automatyki do bram są więc rozwiązaniami technicznymi z prawdziwego zdarzenia, zapewniającymi komfort użytkowania, ale i spokojny sen.

Regulamin korzystania z serwisu