Brama segmentowa

Jak dobrać bramę do garażu o małej powierzchni?

W nowoczesnym budownictwie, gdzie garaż zazwyczaj przylega bezpośrednio do bryły domu, jego brama jest istotnym elementem aranżacji posesji. Jednak przy wyborze bramy garażowej to nie wygląd jest najważniejszy. Brama musi zapewniać wygodę użytkowania, co dzięki dużej różnorodności dostępnych produktów, jest osiągalne bez względu na architekturę budynku.

Brama garażowa na miarę XXI wieku

Tradycyjne wrota rozwierane to dziś rzadkość, spotyka się je niemal wyłącznie w starszych budynkach. Bramy, które wymagały sporo miejsca na podjeździe i kłopotliwej, ręcznej obsługi, zostały zastąpione przez dyskretne i w pełni zautomatyzowane rozwiązania. Żeby otworzyć i zamknąć nowoczesną bramę garażową, nie trzeba nawet wysiadać z samochodu – wystarczy nacisnąć przycisk maleńkiego pilota.

Produkowane obecnie bramy garażowe są łatwe w obsłudze, wytrzymałe, ciepłe, a do tego wszystkiego piękne. Wybierając model do własnego garażu, nie można kierować się wyłącznie estetyką, osobistymi upodobaniami. Każda brama ma konkretne wymiary i wymagania odnośnie montażu. Dlatego trzeba dokładnie wymierzyć garaż, zastanowić się, w jaki sposób będzie zagospodarowane jego wnętrze i dopiero pod tym kątem wybierać bramę wjazdową – podpowiada nasz rozmówca z firmy Neumann w Starogardzie Gdańskim.

Jaka brama do małego garażu?

Segmentowa, uchylna, rolowana, a może jednak rozwierana? Obecnie największą popularnością cieszą się bramy segmentowe, które bez trudu można zamontować w większości nowo powstających budynków. Natomiast w przypadku planu montażu w starszym obiekcie, trzeba mieć się na baczności.

Najpopularniejsze bramy segmentowe podnosi się do góry. A to oznacza, że skrzydło przesuwa się po prowadnicach umocowanych pod sufitem. Może się zdarzyć tak, że ta przestrzeń jest już zajęta, np. przez rozmaite przewody instalacyjne (np. rury domowej instalacji wod.-kan.) – wtedy montaż takiej bramy jest niemożliwy. Problem może pojawić się też w przypadku bardzo niskich sufitów oraz wtedy, gdy właściciel jeździ wysokim samochodem lub autem z bagażnikiem dachowym. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być brama segmentowa boczna, ale wtedy trzeba liczyć się z ubytkiem przestrzeni pod ścianą.

Jeżeli wspomniane przeszkody pod sufitem znajdują się wgłębi garażu, można sprawdzić, czy nad wjazdem nie zmieści się bęben bramy rolowanej. Nie? Dobrym rozwiązaniem może okazać się brama z bębnem montowanym od zewnątrz. Co prawda przeniesienie mechanizmu na zewnątrz może nieco zaburzyć estetykę budynku, ale zawsze będzie wygodniejsze od ostatniej możliwości, czyli tradycyjnej bramy rozwieranej. Choć ta nie zajmuje przestrzeni w pomieszczeniu, wymaga co najmniej metra przed budynkiem, a więc skraca podjazd.

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, dokładnie wymierz garaż: wysokość i szerokość otworu, nadproże, wymiary wolnej przestrzeni pod sufitem i po bokach od wjazdu. W szerokiej ofercie dostawców na pewno znajdziesz wymarzoną bramę do pozornie niemożliwego do zagospodarowania garażu.

Regulamin korzystania z serwisu