Siłownik do bramy garażowej

Jak dobrać siłownik do bramy garażowej?

Automatyczne otwieranie bramy garażowej to wygoda i komfort użytkowania. Garaż można wówczas otworzyć i zamknąć bez konieczności wysiadania z auta. Ważne jest jednak, aby dobrać odpowiedni siłownik do bramy garażowej, który zapewni bezpieczeństwo oraz bezproblemowe działanie przez długi czas. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru siłownika do bramy garażowej?

Wybierz bramę razem z napędem

Na początku warto wspomnieć, że nie ma przeciwwskazań, aby do istniejącej już bramy zamontować system automatycznego otwierania i zamykania. Jednak dużo łatwiej jest dopasować zarówno bramę, jak i siłowniki, kiedy wybieramy obydwa elementy jednocześnie. Wówczas będziemy mieć pewność, że całość zostanie dobrana pod kątem właściwych parametrów, a jednocześnie montaż będzie znacznie łatwiejszy.

Co jednak kiedy bramę garażową już mamy, a chcemy dobrać do niej odpowiedni siłownik? Wystarczy, że skupimy się na kilku podstawowych kwestiach, które przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Siłownik a typ bramy

W ofercie producenta napędów do automatyki Motorline znajdziemy szeroki wybór produktów, dopasowanych do różnych typów bram. Najważniejsze jest to, aby podczas wyboru dobrać siłownik, który będzie przeznaczony do danego typu bramy: uchylnej, segmentowej, przesuwnej lub harmonijkowej. W przypadku bram, które otwierają się w górę, napęd z szyną prowadzącą zostaje zamontowany pod sufitem. Bramy boczne wymagają takiego samego rodzaju napędu, jednak montaż należy przeprowadzić na ścianie bocznej. Napęd do bram rolowanych jest natomiast zintegrowany z wałem, na który zostaje nawinięty płaszcz bramy.

Kolejnym parametrem wyboru jest powierzchnia bramy, z którą wiąże się jej ciężar, a tym samym moc siłownika. Nie należy dobierać siłownika o większej mocy, niż jest to potrzebne do otwarcia bramy. Każdy siłownik „zapamiętuje” siłę niezbędną do otwarcia lub zamknięcia bramy. Jeśli jest ona większa niż zaprogramowana, system bezpieczeństwa zatrzymuje lub cofa bramę. Może się tak zdarzyć w sytuacji, kiedy płaszcz bramy napotka przeszkodę. Odpowiednia moc w połączeniu z funkcjami zabezpieczającymi da nam gwarancję, że korzystanie z bramy garażowej będzie w pełni bezpieczne.

Funkcje zabezpieczające

Czujnik siły to nie jedyne akcesorium, które powinno znaleźć się na wyposażeniu bramy. Dla zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa niezbędne mogą być również inne akcesoria dodatkowe. Wyróżnić możemy tutaj fotokomórki, dzięki którym brama przestanie się zamykać lub otwierać, jeśli tylko w ich świetle pojawi się przeszkoda. Pracę siłowników, a tym samym ostrzeżenie o otwieraniu lub zamykaniu bramy garażowej, sygnalizować mogą również lampy LED, biała albo pomarańczowa, które mogą świecić światłem ciągłym lub pulsacyjnym.

Wybór inteligentnych siłowników zapewni nam bezpieczeństwo – co jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli w domu przebywają dzieci lub zwierzęta. Zatrzymanie płaszcza bramy podczas wykrycia przeszkody jest równie ważne dla samej bramy. Dzięki temu nie zostanie ona uszkodzona podczas próby otwarcia lub zamknięcia ze zbyt dużą siłą.

Częstotliwość użytkowania, moc silnika, prowadnica, akumulator

Wybór optymalnego siłownika powinien być poprzedzony ustaleniem ilu użytkowników oraz jak często będzie korzystać z bramy garażowej. Częstotliwość użytkowania ma znaczenie dla trwałości całego systemu. Napędom do zastosowania domowego wystarczy silnik o mocy 24 V, który zapewni odpowiednią intensywność pracy z jednoczesnym cichym działaniem.

Wpływ na wydajność ma również prowadnica oraz rodzaj zastosowanego w szynie napędowej paska lub łańcucha. Do zastosowań prywatnych lepszym rozwiązaniem będzie szyna wyposażona w pasek, który zapewnia znacznie cichszą pracę, nie wymaga smarowania oraz konserwacji.

Możliwość podłączenia akumulatora do zasilania awaryjnego to już niemal standard w przypadku większości nowoczesnych siłowników do bram garażowych, jednak warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model posiada taką funkcję. Wówczas nawet podczas awarii prądu brama będzie mogła zostać otwarta lub zamknięta nawet kilkukrotnie. Awaryjne otwarcie za pomocą klucza umożliwi nam natomiast otwarcie bramy nawet wówczas, kiedy w akumulatorach wyczerpie się moc.

Akcesoria dodatkowe ułatwiające korzystanie z bramy garażowej

Akcesoria dodatkowe, takie jak wspomniane już fotokomórki, lampy ostrzegawcze i inne, zapewnią nie tylko bezpieczeństwo, ale również zwiększą komfort użytkowania bramy garażowej. Warto wspomnieć o pilotach oraz uchwytach ściennych i samochodowych, które umożliwią dostęp do pilota zawsze wtedy, kiedy będzie to konieczne – bez potrzeby jego szukania po schowkach, szufladach lub kieszeniach. Duży zasięg pilota umożliwi otwieranie bramy nawet z odległości kilkuset metrów, a odpowiednio wczesne wciśnięcie guzika umożliwi nam wjazd do garażu od razu po wjeździe na posesję, bez konieczności czekania na otwarcie płaszcza bramy.

Regulamin korzystania z serwisu