Bramy segmentowe

Koszt bramy segmentowej. Z jakim wydatkiem się liczyć?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów bram garażowych, z czego każdy z nich charakteryzują inne właściwości. Od lat dużą popularnością cieszą się bramy segmentowe, przede wszystkim ze względu na mnogość sposobów montażu i izolację cieplną. Co warto wiedzieć na temat bramy segmentowej i z jakim wydatkiem powinniśmy się liczyć, chcąc ją zakupić do domu?

Brama segmentowa – charakterystyka i właściwości rozwiązania

Brama segmentowa jest nowoczesnym rodzajem bramy, składającej się z paneli połączonych zawiasami. Przesuwają się one w dół i górę za pomocą specjalnych prowadnic. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że otwierająca się brama w żaden sposób nie zajmuje przestrzeni – chowa się jedynie pod sufitem miejsca garażowego. Bez problemu można ją zamontować w każdym miejscu. Na rynku dostaniemy bramy segmentowe w różnorodnych kolorach oraz z dwoma rodzajami napędu – automatycznym bądź manualnym. Wielość kolorów pozwala nam na idealne dopasowanie bramy garażowej do stolarki okiennej czy do drzwi.

Na budowę bramy segmentowej składa się skrzydło, na którym zawieszono połączone zawiasami panele. Gdy otwieramy bramę do garażu, panele płynnie przesuwają się po prowadnicach. Te z kolei mogą być wykonane z różnych materiałów: z PCV lub blachy – aluminiowej bądź stalowej. Bramę segmentową charakteryzuje doskonała izolacyjność termiczna, którą zapewnia wypełnienie z poliuretanowej pianki. Jest to jest szczególnie istotne, gdy posiadamy ogrzewany garaż. Dzięki wielu rozwiązaniom montażowym bramę segmentową można zainstalować w dowolnym miejscu, niezależnie od kształtu nadproża.

Co wpływa na koszt bramy segmentowej?

Ze względu na nowoczesne rozwiązanie i wygląd, zakup bramy segmentowej to jednorazowo dość spory koszt. Ten jednak zależy od kilku czynników, które należy dokładnie przeanalizować przed zakupem. Na koszt bramy wpływa przede wszystkim jej wielkość – im jest ona większa, tym naturalnie wyższy będzie koszt jej zakupu. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj sterowania. Manualne bramy będą tańsze niż bramy segmentowe automatyczne. Tutaj jednak warto sprawę przemyśleć – z wyższym kosztem sterowania automatycznego idzie w parze nasz komfort i wygoda. Obsługa ręczna bramy segmentowej może być trudna i wymagać użycia sporej siły. Stąd też najbardziej polecane są bramy sterowane automatycznie i wyposażone w akumulator – dzięki temu nawet podczas awarii w dostawie prądu będzie można bez przeszkód otworzyć bramę garażową. Na koszt zakupu bramy segmentowej wpływają także dodatkowe elementy ozdobne i użytkowe, np. panele ażurowe czy wentylacyjne kratki, a także dodatkowe wyposażenie – np. specjalne zamki, fotokomórki czy dodatkowy pilot. Bramy segmentowe warto zamawiać u sprawdzonych producentów, takich jak np. Golden.

Nie bez znaczenia jest również koszt montażu i transportu. Czasami można zaoszczędzić też na VAT, gdy zamiast standardowej stawki 23% znajdziemy bramy ze stawką 8%. Decydując się na zakup bramy segmentowej do garażu powinniśmy się nastawić na wydatek rzędu 3-6 tysięcy złotych. Co ciekawe, na koszt bramy może wpływać też kolor – im bardziej trudniejszy, tym wyższy koszt produkcji.

Regulamin korzystania z serwisu