Montaż bramy garażowej panelowej

Najpopularniejsze typy bram garażowych. Oto one

W każdym garażu powinny znajdować się drzwi, które będą chronić samochód przed kradzieżą i przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na rynku dostępnych jest wiele modeli bram garażowych. Wszystkie te rodzaje różnią się od siebie przede wszystkim budową i sposobem otwierania. Najpopularniejsze modele bram garażowych to bramy uchylne, segmentowe, rolowane i bramy rozwierane. Co więc wyróżnia te bramy i którą z nich warto wybrać?

Bramy garażowe i ich charakterystyka

Najpopularniejszym typem bram są bramy uchylne inaczej znane jako płytowe. W przypadku tej bramy przy montażu trzeba pamiętać, aby zostawić miejsce przed garażem. Dolna część drzwi otwiera się na zewnątrz garażu, dlatego bramy te nie są polecane dla działek, w których podjazd jest niewielki.

 Bramy segmentowe z kolei można podzielić na górne i boczne. Otwierają się w taki sposób, aby nie zajmować przestrzeni podjazdu, dlatego świetnie sprawdzą się tam, gdzie podjazd jest krótki lub gdy garaż jest usytuowany blisko ulicy. Bramy segmentowe wyróżniają się także dużo większą szczelnością niż bramy uchylne, dlatego warto je montować w garażach z ogrzewaniem. Bramy segmentowe mogą być również montowane w otworach z łukowym nadprożem.

 Bramy rolowane można porównać do rolet okiennych, gdyż ich działanie jest oparte na podobnym systemie. Ten typ bram zajmuje najmniej miejsca, dlatego sprawdzi się tam, gdzie jest ciasno i wąsko. Są bardzo wygodne w eksploatacji, szybko i sprawnie się otwierają i można je kupić już w zestawie z napędem elektrycznym.

Najstarszym typem bram garażowych są bramy rozwierane, czyli te, które otwiera się na boki. Coraz rzadziej można je znaleźć w ofercie producentów, ale można je zamówić w warsztacie rzemieślniczym. W tym wypadku otwarcie drzwi wymaga wiele miejsca i nie zawsze można zamontować napęd elektryczny, co znacznie opóźnia proces otwarcia.

 Jak wybrać idealną bramę garażową?

Przez wiele lat najważniejszym kryterium wyboru bramy garażowej była niska cena. Obecnie największą uwagę przykuwa się do niezawodności, energooszczędności, estetyki i dobrego serwisu.

 Według eksperta z firmy produkującej bramy garażowe ROLMATIKDla wielu inwestorów decydującym kryterium w wyborze materiałów budowlanych jest to, jak mogą przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynków. Z tego powodu klienci, którzy wybierają bramę do garażu, wolą postawić na droższy model, ale dobrze ocieplony, aby potem przez lata móc oszczędzać na kosztach energii. Jednorazowo wydana większa ilość gotówki w dalszej perspektywie przynosi znaczną oszczędność na ogrzewaniu.

 Coraz ważniejsza dla klientów jest także estetyka bramy garażowej. Brama stała się ważnym elementem elewacji, który często podkreśla, a nawet nadaje charakter całemu budynkowi. Z tego powodu tak istotne jest to, że producenci oferują obecnie szeroką gamę wzorów, kolorów i dekorów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Klienci zwracają również uwagę na to, aby brama była niezawodna i bezpieczna. Dochodzi do tego świadomość, że każdą bramę garażową powinno się co jakiś czas poddawać przeglądowi technicznemu. Taki profesjonalny i dokładny przegląd techniczny może zapewnić jedynie producent, który posiada ugruntowaną renomę i odpowiednio dostosowaną sieć serwisową.

Regulamin korzystania z serwisu