kategoria: Budowa

Garaż blaszany

Czy postawienie garażu blaszanego wymaga pozwolenia na budowę?

Garaż jest skutecznym sposobem na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, a także szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Warto rozważyć jego zbudowanie, gdyż gwałtowne zmiany pogody, przede wszystkim burze i gradobicie, mogą skutkować poważnymi zniszczeniami, głównie karoserii. Nie wszędzie jednak możliwe jest postawienie budynku murowanego. Dowiedz się, dlaczego garaż blaszany może być dobrym rozwiązaniem i czy wymaga pozwolenia na budowę!

Oświetlenie awaryjne

Wykorzystanie LED-ów jako oświetlenia awaryjnego

Oświetlenie awaryjne jest obowiązkową instalacją we wszystkich obiektach, gdzie nawet chwilowa przerwa w dostawie prądu może przynieść szkody – zarówno dla zdrowia i życia pracowników, jak też środowiska naturalnego oraz mienia, jakie znajduje się wewnątrz budynku. W takich systemach zamiast klasycznych świetlówek coraz częściej wykorzystuje się technologię LED. Tłumaczymy, dlaczego diody elektroluminescencyjne tak dobrze sprawdzają się w roli oświetlenia awaryjnego.

Od czego zależy trwałość połączeń złącznych?

Trwałość połączeń złącznych przesądza o parametrach wytrzymałościowych elementów, w których zostaną one zastosowane. Ze względów bezpieczeństwa będzie to jedna z kluczowych charakterystyk używanych elementów złącznych, pokazująca – mówiąc w uproszczeniu – jak wielkie obciążenie będą one w stanie wytrzymać. Parametry wykorzystanych złącz, muszą więc być dobrze dopasowane do przewidywanego poziomu działających na nie sił.

Rusztowania modulowe uniwersalne konstrukcje do kazdego obiektu

Zalety rusztowań modułowych

Rusztowania modułowe to konstrukcje, które umożliwiają przeprowadzanie prac na wysokościach przy obiektach wyróżniających się nietypową formą. Można je samodzielnie modyfikować i nadawać potrzebny kształt. Dodatkowo wyróżniają się nieskomplikowanym mechanizmem montażowym, dzięki czemu pozwalają szybko zmienić ustawienie konkretnych części w taki sposób, aby konstrukcja była zgodna z wymaganiami. Czym się wyróżniają rusztowania modułowe?

Prace brukarskie

Narzędzia i akcesoria niezbędne przy pracach brukarskich

Z roku na rok dostępnych jest coraz więcej narzędzi przeznaczonych do prac brukarskich. Jest to związane z dynamicznym rozwojem tej branży. Dlatego prawidłowe zaopatrzenie swojego przedsiębiorstwa w niezbędny sprzęt nie tylko przyczyni się do zwiększenia wydajności prowadzonych prac, ale również zmniejszy nakłady czasu i pracy wymagane do zrealizowania danego zlecenia. Jakie narzędzia i akcesoria są niezbędne przy pracach brukarskich?

wylewanie betonu

Rodzaje betonu stosowane w budownictwie

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Powstaje przez połączenie cementu, wody i kruszywa, na ogół piasku lub żwiru. O jego jakości świadczą składniki wykorzystane do przygotowania mieszanki oraz ich proporcje. Jest stosowany głównie do wykonywania ścian nośnych, stropów i fundamentów. To oznacza, że musi być wytrzymały na różne obciążenia. Sprawdź, czym cechują się poszczególne klasy oraz rodzaje betonu.

dach z poliwęglanu

Właściwości i wykorzystanie poliwęglanu litego

Poliwęglan lity to materiał, który wyróżnia się świetnymi właściwościami mechanicznymi, termicznymi i elektrostatycznymi. Stanowi połączenie wysokiej odporności na uderzenia z elastycznością, przy równoczesnej niskiej masie własnej. Może być stosowany w temperaturach z zakresu od -40 stopni Celsjusza do +135 stopni Celsjusza. Czym charakteryzuje się poliwęglan lity? Poliwęglan lity – czym się wyróżnia? Z poliwęglanu litego […]

Montaż balustrady

Zasady montażu balustrady zewnętrznej

Wśród wielu elementów współczesnej architektury, które najczęściej rzucają się w oczy, są balustrady ze stali nierdzewnej. Są na tyle charakterystyczne, że potrafią swoją estetyką zdominować charakter budynku i przesądzić o jego nowoczesnej formie. Warto wiec przeczytać i dowiedzieć się, z czego są produkowane i jakie są zasady montażu balustrad zewnętrznych.

Stan surowy budynku

Stan surowy otwarty a zamknięty – na czym polega różnica?

Budownictwo jednorodzinne intensywnie rozwija się już od wielu lat. Zmiana sytuacji gospodarczej w Polskie sprawiła, że we własne domy inwestują osoby prywatne, które mogą sobie pozwolić na kredyt hipoteczny i preferują tę formę zamieszkania. W związku z tym rozbudowaniu uległa też terminologia dotycząca różnych standardów budowania. Wśród wielu dostępnych opcji są też stan surowy otwarty i zamknięty. Czy się one różnią między sobą?

Profesjonalny montaz konstrukcji stalowych krok po kroku

Jak wygląda profesjonalny montaż konstrukcji stalowych?      

Budowanie konstrukcji stalowych przebiega podobnie jak w przypadku domów czy różnego rodzaju obiektów budowlanych. Podstawą jest specyfikacja projektu tworzona na podstawie ustaleń z inwestorem oraz uzyskanie pozwoleń. Następnie przychodzi pora na montaż i wykończenie. Piszemy, jak dokładnie wygląda wznoszenie konstrukcji stalowych krok po kroku.

Regulamin korzystania z serwisu