kategoria: Budowa

Przydomowe oczyszczanie ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Czy wiesz, że przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonała alternatywa dla tradycyjnego szamba? To ekologiczne, bezpieczne i pożyteczne rozwiązanie dla domów, w których poprowadzenie sieci zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalne lub niemożliwe. Oczyszczalnia to niemal bezobsługowe urządzenie, którego roczne koszty użytkowania są naprawdę niedrogie. Co warto o niej wiedzieć?

Dom za miastem

Budowa domu poza miastem. Od czego zacząć?

Własny dom poza miastem, gdzie można odpocząć od zgiełku, to marzenie wielu osób, które na co dzień żyją w miejskim gwarze. Własny dom pod miastem to też marzenie wielu osób, które na co dzień mieszkają na wsiach, z których wszędzie jest daleko, mówiąc potocznie, ale dosłownie. Podmiejskie działki cieszą się więc naprawdę sporym zainteresowaniem. Od czego zacząć, kiedy zdecydujemy się na zakup działki pod budowę domu? Jak ją dobrze wybrać?

podjazd do garażu

Z jakich materiałów najlepiej wykonać podjazd do garażu?

Budowa nowego domu, choć bywa niełatwa i nieco rozciągnięta w czasie, jest głównie ekscytującym procesem, w który angażujemy się dopasowując przyszły budynek mieszkalny do naszych specyficznych potrzeb. Jeśli chodzi o jakże ważną infrastrukturę, nie kończy się ona na postawieniu samego tylko garażu – równie istotne okazuje się wygodne poprowadzenie podjazdu, wraz z zadbaniem o rodzaj nawierzchni, z jakiej zostanie on wykonany.

odebranie kluczy do nowego mieszkania

Lokalizacja nowego mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu nieruchomości. Położenie budynku na mapie miasta wpływa m.in. na to, ile czasu jego mieszkańcy będą musieli poświęcać na codzienne dojazdy do szkoły i pracy. Jednak odległość dzieląca mieszkanie od tych najważniejszych miejsc to nie wszystko. Komfort życia na danym osiedlu uzależniony jest […]

Śruby z gwintami

Jak odczytywać oznaczenia śrub?

Śruby należą do podstawowych elementów złącznych, wykorzystywanych m.in. w budowie pojazdów, maszyn i konstrukcji stalowych. Wykonywane są z rozmaitych materiałów, w tym ze stali nierdzewnych i kwasoodpornych, różnią się między sobą również wymiarami, kształtem łbów i trzpieni, typem gwintów. Aby ułatwić nabywcom poruszanie się w olbrzymiej i bardzo zróżnicowanej ofercie, śruby są odpowiednio znakowane.

komin

Komin do kotła na pellet. Jaki powinien być?

W dobie rosnącej świadomości w temacie zanieczyszczenia środowiska oraz cen tradycyjnie stosowanych paliw kopalnych, coraz większą uwagę kierujemy na alternatywne metody produkowania energii cieplnej w naszych domach. Jedną z nich jest zastosowanie pelletu, czyli granulek ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Do spalania pelletu potrzebujemy jednak nie tylko specjalnej kotła, ale również komina.

pale DSM

Pale DSM. Charakterystyka

Pale DSM, nazywane też kolumnami DSM, służą do wzmacniania gruntu budowlanego o zbyt małej nośności. Technologia ta polega na formowaniu kolumn o średnicy 300 lub 800 mm, powstałych przez zmieszanie gruntu z cementem, tj. cementogruntu. Jest to szybki i ekonomiczny sposób stosowany dla gruntów pylastych i piaszczystych, które charakteryzują się niewystarczającą nośnością.

inwentaryzacja budowlana

Zasady wykonywania inwentaryzacji budowlanej

Jeżeli planujesz remont domu, niezależnie, czy jest on związany z nadbudową budynku, czy ze zmianą podziału pomieszczeń, pamiętaj o sporządzeniu inwentaryzacji budowlanej. Jest to dokumentacja techniczna obrazująca dokładnie przebudowywane elementy. Sprawdź, czym tak naprawdę jest inwentaryzacja budowlana i jakie działania są w ramach niej wykonywane.

beton towarowy

Zastosowanie betonu towarowego

Beton to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, którego struktura ulegała znacznym zmianom na przestrzeni lat. W obecnych czasach, do produkcji betonu stosuje się nowoczesne rozwiązania, pozwalające na uzyskanie stabilnych parametrów i wysokiej jakości, czego wynikiem jest wytworzenie betonu towarowego. Czym charakteryzuje się ten rodzaj betonu? Jakie jest jego zastosowanie?

Blacha perforowana

Blachy perforowane jako wypełnienia balustrad

Blachy perforowane w konstrukcjach balustrad nadają balkonom oraz całym elewacjom ciekawy, oryginalny wygląd. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że pasują do budynków o różnym wyglądzie i przeznaczeniu, a dzięki swojej trwałości i odporności nie tracą walorów użytkowych i estetycznych przez długie lata. Dlaczego jeszcze warto wybrać taki nowoczesny sposób aranżacji balkonu lub schodów?

Regulamin korzystania z serwisu