Asfalt na zimno

Asfalt na zimno jako pomoc przy remoncie podwórka

Naruszenie nawierzchni na podwórkach domowych lub firmowych to częsty problem. Jednym z rozwiązań jest zatrudnienie odpowiedniej ekipy remontowej, które zajmie się naprawą uszkodzonej drogi. Należy jednak pamiętać, że będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, ponieważ do opłacania będą nie tylko materiały wykorzystane do naprawy, ale również robocizna za wykonaną pracę. Czy można to wykonać samemu?

Samodzielne wykorzystanie asfaltu na zimno

Innym rozwiązaniem jest samodzielna naprawa nawierzchni. W przypadku klasycznych metod jest to zadanie dość skomplikowane. Wymaga bowiem odpowiedniej mieszanki bitumicznej, która następnie jest zgrzewana. Wiele sposobów (zwłaszcza dotyczących znacznych ubytków) zakłada wykorzystanie maszyn budowlanych np. rozściełacza.

Jednakże coraz większą popularnością cieszy się asfalt na zimno, który nie wymaga wcześniejszego przygotowania materiału, ani jego obróbki po wyłożeniu. W tym przypadku praca samodzielna jest niezwykle łatwa, wystarczy bowiem uzupełnić mieszanką ubytki w nawierzchni, po czym odpowiednio ją ubić. Sprawia to, że dana droga gotowa jest do użytku od razu po dokonaniu niezbędnych napraw.

W wielu przypadkach asfalt na zimno sprzedawanych jest w prostych do transportu workach 25 kg. Taka ilość wystarcza najczęściej do uzupełnienia ubytku o maksymalnej powierzchni 1 m2 i głębokości nieprzekraczającej 1 cm. W ten sposób łatwo można obliczyć, ile materiału zostanie użyte do naprawy danej drogi.

Dystrybucją asfaltu na zimno zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak Zakład Usługowo-Handlowy DEGAMEX.

W jaki sposób kłaść asfalt na zimno?

Asfalt na zimno jest niezwykle odporny na działanie temperatur, dlatego swoje właściwości zachowuje od -20 st. do 30 st. Celsjusza – i w takich warunkach można go kłaść bez obaw. Należy mieć również na uwadze, że dla maksymalnej efektywności tworzonej nawierzchni układać go warstwowo. Pojedyncza warstwa nie powinna mieć więcej niż 2 cm. W ten sposób stworzona droga będzie stabilna i zmniejszy się szansa, że pomiędzy elementy nawierzchni dostanie się woda.

Samo uzupełnianie ubytków w nawierzchni jest niezwykle proste. Miejsce, w które będzie sypana mieszanka trzeba najpierw oczyścić z gałęzi i kamieni. Następnie wysypać w to miejsce porcję asfaltu (dostosowaną do rozmiarów ubytku) i rozprowadzić równomiernie przy pomocy szpadla. Na koniec przygotowaną warstwę trzeba ubić przy pomocy ubijaka lub specjalnej zagęszczarki. Tak naprawiona droga nadaje się od razu do użytkowania.

Regulamin korzystania z serwisu