Bloczki fundamentowe – jakie standardy powinny spełniać?

Fundamenty stanowią podstawę konstrukcji każdego budynku. Utrzymują jego ciężar, a jednocześnie chronią wnętrze piwnicy przed wilgocią, która znajduje się w gruncie. Dlatego aby konstrukcja sprostała m.in. wymaganiom co do parametrów nośności, konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Jednym z nich są bloczki fundamentowe, które powinny spełniać określone standardy. Oto te najważniejsze.

Czym są bloczki fundamentowe?

Materiały budowlane, jakie można obecnie znaleźć w skaldach i hurtowniach, to szeroki przekrój struktur, kolorów i parametrów wytrzymałości. Dzięki określonym cechom fizycznym mogą być stosowane do budowy ścian lub fundamentów. Te drugie przez wiele dziesięcioleci wykonywano metodą wylewek betonowych. Obecnie takie rozwiązanie coraz częściej zastępuje się tradycyjnymi murowanymi konstrukcjami, wykonywanymi z bloczków fundamentowych. To specjalne elementy w kształcie podobnym do cegły, ale wyprodukowane z odpowiedniego gatunku betonu. Zastosowanie specjalnej kompozycji cementu portlandzkiego, kruszywa, wody i różnych dodatków sprawia, że bloczki fundamentowe zyskują określone parametry wytrzymałościowe. Dzięki temu mogą być stosowane do układania zarówno na płasko, jak i na boku. Z materiałów tego typu można budować fundamenty w domach podpiwniczonych oraz bez piwnic. Warunkiem uzyskania maksymalnej wytrzymałości konstrukcji jest zastosowanie zalecanego schematu układania, w którym każdy kolejny rząd bloczków jest przesunięty w stosunku do poprzedniego o 50% długości elementu.

Standardy, jakie powinny spełniać bloczki fundamentowe

Bloczki są alternatywą dla pełnych cegieł, które również stosuje się do budowy fundamentów. Zaletami tych pierwszych są jednak znacznie niższa cena zakupu oraz większe rozmiary, które pozwalają na szybsze i oszczędniejsze budowanie. Aby bloczki fundamentowe spełniały swoje zadanie, powinny charakteryzować się określonymi cechami. Wymagane standardy to:

  • wysoka wytrzymałość na ściskanie – średnia wartość to – 17,5 N/mm2,
  • odporność na czynniki zewnętrzne – ujemne i wysokie temperatury, czynniki biologiczne,
  • wodoszczelność – absorpcja wody do około do 4,5 g/m2 x s,
  • współczynnik dyfuzji pary wodnej zgodny z normą PN-EN 1745:2012
  • niepalność,
  • izolacyjność termiczna – współczynnik przewodzenia ciepła λ 10 dry = 1,19 (W/m K),
  • stabilność wymiarów – minimalna rozszerzalność cieplna.

Wytwórnia Materiałów Budowlanych Tele-Strop-System do produkcji bloczków fundamentowych wykorzystuje zalecany normami beton klasy C12/15 lub C16/20. Elementy są wytwarzane metodą wibroprasowania. Gwarantuje ona usunięcie z mieszanki betonowej wszystkich pęcherzyków powietrza, które mogłyby osłaniać strukturę elementu. Zastosowanie takich bloczków jest znacznie szersze, gdyż poza fundamentami można też z nich budować słupy nośne, podmurówki pod ogrodzenia, ściany budynków itp.

Regulamin korzystania z serwisu