Brwinów pod Warszawą – miejsce idealne do życia

Położenie w odległości 25 kilometrów od centrum Warszawy, dogodne połączenie kolejowe i drogowe, atrakcyjna lokalizacja i mnóstwo terenów zielonych oraz zaangażowana w sprawy miejscowości społeczność – to tylko niektóre z zalet mieszkania w podwarszawskim Brwinowie. Poszukującym nowych mieszkań w okolicy Warszawy przedstawiamy krótką sylwetkę miasta, w którym z pewnością warto się osiedlić.

Kameralne warunki i łatwy dojazd

Brwinów jest niewielką miejscowością, liczy sobie bowiem niewiele ponad 13 tys. mieszkańców. Taka nieliczna społeczność być może nie zapewnia całkowitej anonimowości, gwarantuje za to bardziej kameralną i przyjazną atmosferę zamieszkującym tam ludziom. Tym bardziej, że zabudowa miejska jest zabudową o charakterze willowym – przeważają domy jednorodzinne i stare wille, zaś samo miasto cieszyło się przed wojną statusem letniska. Brwinów położony jest wśród zieleni i szczyci się – podobnie jak sąsiadujące Milanówek i Podkowa Leśna – tytułem miasta-ogrodu. – Ta koncepcja urbanistyczna zakłada deaglomerację pobliskiej metropolii poprzez rozbudowę sąsiadujących z nią miast i dostosowanie ich do zaspokojenia potrzeb mieszkańców – informuje nas ekspert z firmy deweloperskiej Ekobud z Brwinowa. – Miasta-ogrody skupiają się wokół centralnie położonego parku, mają wyznaczone strefy dla usług, administracji, rozrywki i do mieszkania, a do metropolii łatwy dojazd zapewnia im połączenie transportem publicznym – dodaje ekspert. Tak właśnie jest w Brwinowie: dużo zieleni i niska zabudowa gwarantują komfort i urok zamieszkania, zaś linia kolejowa, kolejka WKD oraz bliska odległość od autostrady A2 – łatwość i krótki czas dojazdu do stolicy. W Brwinowie znajdują się ponadto niezbędne do codziennego funkcjonowania instytucje i placówki usługowe: są przedszkola i szkoły (w tym szkoła średnia; stosunkowo niewielka liczba mieszkańców ułatwia zgłoszenie dziecka), kluby i obiekty sportowe i rekreacyjne, instytucje kultury, punkty handlowe, handlowo-usługowe i inne.

Kultura i dziedzictwo

Ze względu na status letniska oraz ogrodowy charakter miejscowości Brwinów był i wciąż jest chętnie wybierany jako miejsce zamieszkania przez twórców, artystów i szeroko pojęta inteligencję. Z miastem związani byli m.in. Jarosław i Anna Iwaszkiewiczowie (Stawisko), Zygmunt Bartkiewicz czy Wacław Kowalski, obecnie zaś – Leszek Engelking, Roman Kurkiewicz, Leszek Bugajski, Andrzej Precigs czy Radosław Pazura. Taki zasób intelektualny nie pozostaje bez wpływu na lokalne środowisko – w Brwinowie działają liczne organizacje pożytku publicznego i stowarzyszenia, które organizują imprezy i wydarzenia. Jednym z nich jest Festiwal Otwarte Ogrody: mieszkańcy zabytkowych willi udostępniają swoje ogrody na potrzeby wystaw, koncertów, przedstawień teatralnych i in. Na terenie miasta znajduje się była siedziba pierwszej na ziemiach polskich szkoły rolniczej w Pszczelinie. Obecnie na tym malowniczym obszarze powstaje atrakcyjne osiedle mieszkaniowe Pszczelin. To jednak nie jedyny element oferty kulturalnej Brwinowa: na terenie gminy znajdują się m.in. Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Muzeum Sztuki Ludowej oraz siedziba Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Powyższe warunki kulturowe, terenowe i infrastrukturalne czynią z Brwinowa idealną wprost lokalizację do zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu