dom

Budowa domu jednorodzinnego – od czego zacząć?

Zbudowanie własnego domu to marzenie życia dla wielu osób. Warto cały czas pamiętać, że do jego realizacji potrzebujemy nie tylko działki, materiałów i ekipy budowlanej – zanim wykopiemy fundamenty pod nasz dom, będziemy musieli zmierzyć się z wieloma formalnościami.

Wybór działki

Pierwszym etapem budowy jest oczywiście wybór działki budowlanej. Musimy podjąć w tym momencie decyzję, czy nasza działka ma być uzbrojona czy nie – obie opcje mają swoje plusy i minusy. Działki uzbrojone są droższe, ale za nie musimy samodzielnie doprowadzać do nich mediów. Działki nieuzbrojone to z kolei mniejszy wydatek na sam teren – później jednak będziemy musieli zapłacić za wykonanie przyłączy do wody, prądu, gazu… Ich zaletą jest fakt, że nie jesteśmy ograniczeni lokalizacją – jeśli marzy nam się dom z dala od miasta, działka nieuzbrojona będzie właściwie jedynym wyborem.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

To, że posiadamy działkę budowlaną nie upoważnia nas jeszcze do zbudowania domu tak, jak tego chcemy. Wcześniej muismy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czyli dokumentu zawierającego wytyczne co do możliwości zabudowy na danym terenie (m.in. dopuszczalną powierzchnię lub kształt domu, który może zostać postawiony na danym terenie). Jeśli nasza działka nie jest objęta MPZP, należy zgłosić się do urzędu gminy, w której znajduje się nasza działka o wydanie warunków zabudowy – w takiej sytuacji musimy liczyć się z dłuższym, nawet dwumiesięcznym czasem oczekiwania). Warunki zabudowy są ważne przez określony czas, ale tracą ważność automatycznie, jeśli na danym obszarze zacznie obowiązywać MPZP.

Mapa działki

Następnym krokiem jest zatrudnienie geodety, który wykona mapę do celów projektowych działki. Jest on niezbędna do wykonania projektu domu.

Projekt

W kwestii projektu również mamy do wyboru dwie drogi – a więc gotowy powtarzalny projekt bądź projekt indywidualny. Drugie rozwiązanie wiąże się oczywiście z dużo wyższymi kosztami i czasem oczekiwania, ale pozwala nam stworzyć dom, o jakim zawsze marzyliśmy. W przypadku projektów gotowych zwykle i tak konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian w celu dostosowania go do wymogów terenu oraz naszych własnych potrzeb. Projekt musi być zgodny z warunkami zabudowy bądź MPZP

Przyłączenie mediów

Jeśli zdecydowaliśmy się na działkę nieuzbrojoną, koniecznie musimy przyłączyć do niej media. W tym celu należy wystąpić z wnioskiem do odpowiedniej jednostki, np. lokalnego punktu energetycznego.

Pozwolenie na budowę

Ostatnią z formalności przed rozpoczęciem budowy jest uzyskanie pozwolenia. Żeby je zdobyć, musimy do starostwa złożyć odpowiednio wniosek, do którego dołączamy 4 egzemplarze:

  • Projektu
  • Planu zagospodarowania działki
  • Wyciągu z MPZP lub warunków zabudowy
  • Poświadczenie o prawie do dysponowania działką budowlaną
  • Decyzji o przyłączeniu mediów

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w ciągu 65 dni uzyskamy pozwolenie na budowę. Warto już wcześniej rozejrzeć się za solidną firmą budowlaną, taką jak Mab-Bud II, która podejmie się budowy. Zanim jednak budowlańcy będą mogli wjechać na działkę i zacząć kopać fundamenty, konieczne jest zgłoszenie tego w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym – będziemy do tego potrzebować stosownego oświadczenia kierownika budowy. Po upływie 7 dni od złożenia oświadczenia można rozpocząć budowę.

Regulamin korzystania z serwisu