Budowa ze stali

Budownictwo murowane a stalowe – porównanie

Rozwój budownictwa stawia przed przedsiębiorcami wiele możliwości w wyborze materiałów konstrukcyjnych hal. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest wykorzystywanie do ich budowy stali. Choć obiekty murowane nadal cieszą się popularnością, coraz częściej są wypierane przez konstrukcje stalowe. Czym różnią się między sobą te typy budownictwa i wybór którego z nich jest korzystniejszy?

Budownictwo murowane 

Zanim prace inwestycyjne ruszą pełną parą, warto zastanowić się nad tym, czym charakteryzują się hale murowane. Przede wszystkim, czas budowy tego typu konstrukcji jest dosyć długi. W przeciwieństwie do hal stalowych obiekty murowane mogą powstawać nawet kilkakrotnie dłużej. Poza tym, nie każda pora roku jest dobra na wznoszenie budynków murowanych. 

Istotną kwestią przy planowaniu i powstawaniu konstrukcji, jest wybór doświadczonej ekipy budowlanej z wieloletnim doświadczeniem. Okazuje się, że przy budowie obiektów murowanych liczba osób zatrudnionych musi być nieco większa, co wpływa na wzrost kosztów. Niestety jest to jedna z wad tradycyjnego budownictwa. Ponadto, ich wszelkie modyfikacje i rozbudowa mogą być utrudnione i czasochłonne – informuje przedstawiciel firmy Stalkon, specjalizującej się w montażu hal stalowych. 

Budowa obiektów murowanych wiąże się także z ich czasochłonnym demontażem. W razie takiej konieczności rozbiórka budynku generuje również wyższe koszty. 

Zalety konstrukcji stalowych

Wznoszenie hal stalowych jest coraz częściej wykorzystywaną metodą budownictwa. Jest to nie tylko rozwiązanie nowoczesne, ale przede wszystkim oszczędne. Do największych zalet hal stalowych można zaliczyć:

  • możliwość ich budowy o każdej porze roku, 
  • sprawny przebieg montażu, 
  • szybki demontaż, 
  • oszczędność pieniędzy, 
  • wysoka izolacja termiczna, 
  • atrakcyjność wykończeń architektonicznych, 
  • funkcjonalność. 

Dodatkową zaletą hal stalowych jest to, że w przeciwieństwie do obiektów murowanych, można je wznieść praktycznie w każdym miejscu. Poza tym, decydując się na stal jako materiał budowlany, przedsiębiorca zobowiązany będzie do uzyskania mniejszej liczby pozwoleń na budowę. 

Każda inwestycja nastawiona jest na zysk. Dlatego też wybór hali stalowej pozwala zmniejszyć koszty budowy i utrzymania konstrukcji. Dzięki temu firma oszczędza sporo pieniędzy, które mogą być przeznaczone na inne cele. Budowa konstrukcji stalowych może odbywać się z mniejszą liczbą pracowników, a gotowe elementy znacznie ułatwiają pracę. Hale stalowe powstają zwykle w kilka tygodni, choć czas realizacji zależy tak naprawdę od wielu czynników. Konstrukcję te są jednak lekkie, a łącznie ich elementów jest łatwe i szybkie. 

Regulamin korzystania z serwisu