Charakterystyka i zastosowanie taśm stalowych

Stal to materiał o niezliczonych zastosowaniach, odmianach i formach. Jedną z nich są taśmy stalowe – zróżnicowana grupa materiałów do dalszej obróbki oraz produkcji elementów w wielu gałęziach przemysłu. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje taśm stalowych, czym się one charakteryzują i jakie są ich zastosowania. Poznaj asortyment taśm stalowych i sprawdź, do czego możesz je wykorzystać!

Rodzaje taśm stalowych

W przemyśle wykorzystuje się różne rodzaje stali w zależności od tego, jakie właściwości końcowego wyrobu są potrzebne. Ponadto można je modyfikować przez powlekanie innymi metalami i ich stopami. Tak też jest w przypadku taśm stalowych. W asortymencie hurtowni Lubawka znajdziemy taśmy z 22 gatunków stali. Mogą być one powlekane:

  • niklem,
  • miedzią,
  • mosiądzem,
  • cynkiem.

Na tym rozróżnienia taśm stalowych się nie kończą. Materiały te są produkowane w dużych zakresach grubości (od 0,1 do 1,5 mm) oraz szerokości (od 4 do 260 mm). Można wybierać także spośród różnych wykończeń: taśm stalowych niepolerowanych, polerowanych i polerowanych jednostronne, a także szczotkowanych.

Skąd takie urozmaicenie? Z potrzeb! W zależności od tego, jaki rodzaj stali zostanie wykorzystany do produkcji taśmy, będzie ona miała różne właściwości, np. podatność na obróbkę plastyczną, odporność na ścieranie i rdzewienie, wytrzymałość na rozciąganie czy wartość minimalnego wydłużenia. Od doboru materiału będzie zależała żywotność elementu, co jest szczególnie istotne w mechanice i motoryzacji, gdzie taśmy są intensywnie użytkowane, niejednokrotnie przy dużych obciążeniach i w wysokich temperaturach.

Taśmy stalowe są stosowane zarówno jako elementy konstrukcyjne, jak i dekoracyjne. Gdzie możemy je znaleźć?

Zastosowania taśm stalowych

Taśmy stalowe są używane jako półprodukty do dalszej obróbki, np. gięcia i tłoczenia, ale też jako gotowe elementy. W przemyśle korzysta się z ich walorów fizycznych, wytrzymałościowych i dekoracyjnych.

Taśmy stalowe są wykorzystywane w motoryzacji jako części układów mechanicznych, np. układu napędowego. Znajdziemy je także w pasach bezpieczeństwa. Korzystają z nich konstruktorzy maszyn przemysłowych. W branży transportowej taśmy stalowe służą do zabezpieczania ładunków. Taśmy stalowe znajdziemy także w grzejnikach, gdzie służą do montażu przewodów grzejnych.  

Nie należy pomijać dekoracyjnych aspektów taśmy stalowej. Metaliczny blask, różne kolory i sposoby wykańczania powierzchni, a także możliwość tłoczenia i wycinania sprawiają, że taśmy stalowe są stosowane m.in. do produkcji mebli oraz ozdób domowych.

Niepozorna taśma stalowa okazuje się wszechstronnym materiałem, z którym mamy do czynienia każdego dnia. Wybierając taśmę do swoich potrzeb, warto postawić na sprawdzonego dostawcę, który zapewni deklarowaną jakość materiału, a także skorzystać z doradztwa, żeby znaleźć najlepszą taśmę stalową do swoich zastosowań.

Regulamin korzystania z serwisu