Charakterystyka kotłów wielopaliwowych

Charakterystyka kotłów wielopaliwowych

O tym, jakiego rodzaju paliwa używać będziemy do ogrzewania naszego domu, zdecydować musimy jeszcze przed instalacją kotła c.o. Jest to bowiem jeden z czynników wpływających na dobór samego urządzenia. Wobec braku pewności, jak będą się kształtowały ceny oraz dostępność poszczególnych typów paliwa, warto rozważyć zakup kotła wielopaliwowego. Rozwiązanie to z powodzeniem sprawdza się w coraz […]

O tym, jakiego rodzaju paliwa używać będziemy do ogrzewania naszego domu, zdecydować musimy jeszcze przed instalacją kotła c.o. Jest to bowiem jeden z czynników wpływających na dobór samego urządzenia. Wobec braku pewności, jak będą się kształtowały ceny oraz dostępność poszczególnych typów paliwa, warto rozważyć zakup kotła wielopaliwowego. Rozwiązanie to z powodzeniem sprawdza się w coraz większej liczbie polskich gospodarstw.

Znaleźć je można zwłaszcza w niewielkich kotłowniach o jednym kanale spalinowym, gdzie nie ma miejsca na więcej źródeł ogrzewania. Bodaj najczęściej spotykanym rodzajem kotła wielopaliwowego jest ten, w którym spalać można – równocześnie albo na przemian – drewno i węgiel kamienny. Popularność takiego urządzenia wynika z wielu przyczyn. Należy wśród nich oczywiście wymienić wspomniane już względy ekonomiczne, a także bieżącą dostępność danego typu paliwa, ale nie są to jedyne powody.

Drewno i węgiel

Opalając dom drewnem, nagrzewamy go szybciej. Bardziej kaloryczny węgiel z kolei zapewnia więcej ciepła na dłużej, nie trzeba więc go uzupełniać tak często. W związku z tym drewno chętniej używane jest głównie na początku sezonu grzewczego, podczas gdy w jego szczycie zastosowanie znajduje przede wszystkim węgiel. Niektórzy użytkownicy stosują też taktykę naprzemiennego uzupełniania kotła drewnem, które się łatwiej rozpala, i węglem – po uzyskaniu pożądanej temperatury i odpowiedniego ciągu w kominie. Po całkowitym wypaleniu węgla znów dokłada się drew itd.

Paliwa płynne i stałe

Istnieją także kotły wielopaliwowe, w których spalać można zarówno paliwa stałe, jak i płynne. Dzielą się one na jedno- i dwukomorowe. Pierwsze wymagają demontażu palnika w przypadku paliw stałych, drugie – posiadające dwie osobne, wyposażone w odpowiedni osprzęt komory spalania – są znacznie bardziej wygodne. Warto nadmienić, że możliwość zainstalowania palnika olejowego w dowolnym momencie, nawet kilka lat po zakupie kotła, pozwala rozłożyć koszt inwestycji w system grzewczy na raty i odciążyć nieco domowy budżet.

Kotły ekologiczne

Na szczególną uwagę zasługują także ekologiczne kotły wielopaliwowe spalające obok np. ekogoroszku i miału węglowego także biomasę w postaci brykietów oraz odpadów drzewnych, peletów, łusek słonecznika, łupin orzechów czy też pestek czereśni bądź wiśni. Kotły takie produkuje chociażby Zakład Ślusarski GREŃ z Pszczyny. Charakteryzują się one bardzo wysoką sprawnością z uwagi na m.in. płomieniówkową budowę wymiennika, a także wbudowany system utrzymujący go w czystości. Łatwość obsługi zwiększana jest dodatkowo przez regulację pracy kotła z wykorzystaniem nowoczesnych sterowników, umożliwiających dostosowanie funkcjonowania urządzenia np. do pogody. Innowacyjny palnik ze stali kwasoodpornej oraz specjalne kanały nadmuchowe ukryte są w estetycznej obudowie, ale co najważniejsze – kotły te emitują znacznie mniej spalin, niż przewidują normy. Dzięki temu ograniczony zostaje negatywny wpływ ogrzewania nie tylko na środowisko naturalne, ale też na zdrowie osób przebywających w okolicy.

Regulamin korzystania z serwisu