Charakterystyka schodów dywanowych

Schody to nie tylko element architektoniczny umożliwiający przemieszczanie się między kondygnacjami budynku. Coraz częściej pełnią też funkcję ozdobną, nierzadko nadając charakter całemu wnętrzu. W tej roli szczególnie dobrze sprawdzają się schody zwane dywanowymi. Czym się charakteryzują i wyróżniają na tle innych rodzajów schodów? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Znakiem rozpoznawczym schodów dywanowych jest brak tzw. nośnych belek policzkowych, dzięki któremu całość prezentuje się niezwykle lekko, i to mimo zastosowania dość masywnych, bo mających grubość aż 7-10 cm drewnianych stopni i podstopni. Jak tłumaczy ekspert z firmy Wróblewski Design, to na nich właśnie opiera się konstrukcja – muszą więc cechować się odpowiednimi „gabarytami”.

Budowa schodów dywanowych

Stopnie i podstopnie, jednakowo grube, połączone są ze sobą śrubami monterskimi oraz kotwione do stropu i podłogi, jak również do ścian czy filarów. W efekcie wygląda to jak drewniany dywan rozłożony na niewidzialnych schodach – i stąd właśnie nazwa: „schody dywanowe”. Wbrew pozorom są one na tyle stabilne i bezpieczne, że z powodzeniem zastosować je można w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Wówczas warto jednak zamontować też balustradę (w przeciwnym razie niekonieczną), byle nie stanowiła ona dla konstrukcji dodatkowego obciążenia. Dobrym pomysłem jest wykonanie jej ze szkła, co pozwala zachować wizualną lekkość i minimalizm schodów dywanowych, które tak świetnie prezentują się w nowoczesnych przestrzeniach.

Dostępne warianty

Drewno, z którego wykonuje się stopnie i podstopnie, musi być twarde i wytrzymałe, a w związku z mocnym wyeksponowaniem – również pozbawione jakichkolwiek skaz. Najlepszym wyborem są rodzime gatunki, takie jak dąb, buk czy jesion. Nieco rzadziej spotyka się egzotyczne wenge, teak i merbau.

Dobrze zrobione schody dywanowe wyglądają jak stworzone z jednego kawałka drewna. Mogą przybierać formę zarówno jedno-, jak i dwubiegową (fragmenty rozdzielone spocznikiem), zabiegową (gdy bieg stopni zmienia kierunek) oraz wachlarzową, gdzie stopnie w kształcie trapezu tworzą łuk (co jest bardzo efektowne, wymaga jednak sporo wolnej przestrzeni).

Praktyczne rozwiązanie

Na koniec warto wspomnieć, że schody dywanowe nie muszą zostać uwzględnione w pierwotnym projekcie domu czy dwupoziomowego mieszkania. Można wykonać je na późniejszym etapie, jak również zastąpić nimi schody dotychczas istniejące. Sam montaż przebiega zaś szybko i sprawnie – pod warunkiem jednak, że jest przeprowadzony przez doświadczonych fachowców.

Regulamin korzystania z serwisu