Cięcie i wiercenie w betonie – technika diamentowa

Konstrukcje betonowe wykonane z odpowiednio zaprojektowanej, przygotowanej i ułożonej mieszanki betonowej są niezwykle wytrzymałe, dlatego ich dalsza obróbka, naprawa, rozbiórka nie jest prosta. W pracach z betonem jak cięcie i wiercenie najlepiej sprawdza się technika diamentowa. Co warto wiedzieć o technice diamentowej przy pracach z betonem? – Opowiemy o najczęściej stosowanych narzędziach i narzędziach wyjątkowych, po które sięgają wyłącznie zaawansowani specjaliści.

O technice diamentowej słów kilka

Diament to materiał, który charakteryzuje wyjątkowa twardość, osiąga maksimum w dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa – daje się zarysować wyłącznie innym diamentem. Odkąd potrafimy produkować syntetyczny odpowiednik diamentu, do cięcia i wiercenia twardych materiałów, jak beton, wykorzystujemy przede wszystkim technikę diamentową. Do prac z betonem wykorzystywane są przede wszystkim diamentowe tarcze i rdzeniowe wiertła, ale też mało znane liny diamentowe, których używają firmy o działalności skoncentrowanej na różnego rodzaju pracach z betonem: obróbce, naprawach i rozbiórkach istniejących konstrukcji.

Cięcie betonu diamentową tarczą i wiercenie otworów wiertnicą

Elementy betonowych konstrukcji nie rzadko osiągają przekrój kilkudziesięciu centymetrów, w związku z czym do ich cięcia wykorzystuje się diamentowe tarcze o wyjątkowo dużej średnicy. Cięcie betonu może się odbywać na sucho lub na mokro. Diamentowe tarcze do betonu wykorzystywane są nie tylko w standardowych piłach tarczowych, ale także w piłach na tzw. wózkach, które poruszają się po specjalnych szynach. Jak mówi nam przedstawiciel firmy K.B.S. Diament-Serwis z okolic Katowic, przykładem takich mobilnych pił tarczowych są piły ścienne szwedzkiej marki Pentruder. Do wiercenia otworów w betonie wykorzystuje się przede wszystkim wiertnice z diamentowymi koronami.

Cięcie i wiercenie betonu diamentową liną

Jak wspomnieliśmy we wstępie, do prac z betonem wykorzystywane są również mało znane osobom niezwiązanym z branżą budowlaną liny diamentowe. Liny diamentowe napędzane urządzeniami o różnej konstrukcji mogą być wykorzystywane do cięcia elementów o bardzo dużym, czy skomplikowanym przekroju – przy czym warto podkreślić, że znajdują zastosowanie także przy cięciu innych materiałów niż beton. Co ciekawe, linami diamentowymi możemy również wycinać otwory w betonie. Otwory w betonie wycinane są diamentową liną przy użyciu specjalnego narzędzia, które nazywamy cyrklem. Cięcie i wiercenie w betonie techniką diamentową jest więc tematem naprawdę szerokim.

Regulamin korzystania z serwisu