Czym są farmy fotowoltaiczne?

Farmy fotowoltaiczne to rozbudowane instalacje, składające się z wielu paneli solarnych. Tego typu elektrownie słoneczne pozwalają na pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego na dużą skalę. Choć popularnością ustępują nadal domowym mikroinstalacjom fotowoltaicznym, zainteresowanie nimi stale rośnie. Zobacz, czym są elektrownie fotowoltaiczne i w jaki sposób wytwarzają energię elektryczną.

Jak wygląda farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to elektrownia pozwalająca na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Do jej budowy potrzebny jest odsłonięty, odpowiednio nasłoneczniony teren o powierzchni minimum 2 hektarów. Farma fotowoltaiczna składa się z wielu paneli słonecznych oraz niezbędnej infrastruktury: konstrukcji wsporczych, inwerterów, przyłączy lub akumulatorów. Im więcej modułów PV wchodzi w skład instalacji, tym większe są możliwości generowania prądu w elektrowni. 

Co ważne, energia wytwarzana w elektrowni fotowoltaicznej nie musi być wykorzystywana na bieżąco ani magazynowana na własną rękę w kosztownych akumulatorach. Prąd z farmy może być odsprzedawany do sieci energetycznej, pozwalając na realne zyski. 

Inwestycja w elektrownie fotowoltaiczne

Decydując się na budowę elektrowni słonecznej można liczyć na dofinansowanie, dzięki unijnym programom wspierającym rozwój instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Specjalista z firmy HALDEX wykonującej instalacje fotowoltaiczne informuje, że na zwrot inwestycji można liczyć już nawet po upływie 10 lat. Warto podkreślić też, że budowa elektrowni słonecznej trwa zaledwie kilka tygodni. 

Rosnąca wydajność nowoczesnych paneli słonecznych, przystępne koszty ich montażu oraz polityka unijna sprzyjająca inwestycjom w OZE sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na budowę farm fotowoltaicznych. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w Polsce działa już ponad 1,5 tysiąca instalacji tego typu, w tym 60 o mocy równej lub przekraczającej 1 MW.
Farmy fotowoltaiczne to nowoczesne, ekologiczne elektrownie. Są gotowe do produkcji energii zaledwie po kilku tygodniach. Dzięki możliwości pozyskania dotacji lub atrakcyjnych warunków kredytowania stanowią bardzo opłacalne inwestycje. 

Regulamin korzystania z serwisu