Dlaczego drewno to ponadczasowy materiał budowlany?

Drewno jest materiałem służącym ludzkości od tysiącleci. Wykorzystuje się go w konstrukcjach budowlanych oraz do wykończenia wnętrz. Ma wielu sympatyków, którzy nie wyobrażają sobie swojego domu bez tego materiału. Co wpływa na jego ponadczasowość i dlaczego cieszy się niesłabnącą popularnością od tylu lat? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, z którego dowiesz się, dlaczego drewno jest tak niezwykłym materiałem.

Specyfika i właściwości drewna

Specyfika i właściwości drewna sprawiły, że jest to ponadczasowe tworzywo o wielu funkcjach. Stosunkowo niska cena materiału nie idzie jednak w parze z gorszą jakością. Wręcz przeciwnie – drewno jest solidne i wytrzymałe. Istnieje wiele sposobów jego impregnacji i wzmocnienia, jednak nawet bez tych zabiegów nie traci większości ze swoich własności. Drewno jest tworzywem cenionym ze względu na swoją wielofunkcyjność i wszechstronne zastosowanie. Łatwo poddaje się obróbce i można go dowolnie wykończyć. Ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego jest dobrym materiałem izolacyjnym. Drewniane konstrukcje doskonale tłumią hałas, stąd pomysł, aby wykonywać z nich instrumenty lub ekrany akustyczne. Dom z litego drewna lepiej akumuluje ciepło, co przekłada się na przyjemny chłód wewnątrz latem i mniejsze koszty ogrzewania zimą.

Drewno jako materiał konstrukcyjny najczęściej pozyskiwany jest z sosny, świerku, modrzewia, jesionów, dębów lub drzew egzotycznych jak bambus czy teak. Różnorodność gatunków pozwala wyróżnić drewna twarde, miękkie, mające różną barwę, wytrzymałość, a nawet zapach. Drewno charakteryzuje się:

  • funkcjonalnością i wszechstronnością zastosowań,
  • podatnością na obróbkę,
  • ciepłem i naturalnością,
  • pozytywnym oddziaływaniem na otoczenie,
  • naturalnością.

Ekologia przede wszystkim

Drewno jest trwałe i długo opiera się niszczącym skutkom starzenia. Łatwo można je przystosować do danych warunków, zaimpregnować lub odpowiednio obrobić. Dzięki temu może służyć przez wiele lat. Samo pozyskiwanie drewna w przeciwieństwie do surowców z kopalń nie wymaga głębokiego przekształcenia środowiska naturalnego i tak dużego ingerowania w naszą planetę. Odpowiednie zagospodarowanie terenów leśnych sprawia, że jest to surowiec odnawialny i nie powinniśmy obawiać się jego wyczerpania. Od lat obserwuje się propagowanie wiedzy o drzewach, zachęcanie do ich sadzenia oraz ochrony. Niezwykle ważny jest fakt, że drzewa wzrastają w wyniku naturalnego procesu biologicznego – fotosyntezy, do której funkcjonowania nie są wymagane żadne nakłady energii, powodujące dodatkowe zanieczyszczenie środowiska.

Co można zrobić z drewna?

Czy wiesz, że drewno znajduje około 30 tysięcy zastosowań? Chociaż stale obserwujemy postęp cywilizacyjny, a od momentu znalezienia pierwszych zastosowań drewna minęło wiele lat, trudno jest zastąpić ten surowiec czymś innym. Pierwotnie wykorzystywano go do wyrobu pierwszych przedmiotów funkcjonalnych, narzędzi, broni, a także dzieł sztuki oraz rzeźb i obiektów kultu. Budowano z nich osady i umocnienia. Obok kamienia i gliny jest najstarszym materiałem konstrukcyjnym, z którego wznoszono nie tylko domy, ale również mosty, zamki, okręty. Drewno jest symbolem kolebki cywilizacji. To właśnie z jego pomocą stawiano początki struktur organizacji plemiennych i państwowych. I chociaż minęło tyle lat – drewno dalej cieszy się niesłabnącą popularnością.

Jakie są główne zastosowania drewna?

  • produkt wyjściowy do produkcji celulozy, kartek, kartonów, opakowań,
  • surowiec energetyczny wykorzystywany na opał,
  • materiał budowlany: od konstrukcji po wykończenie elewacji i wnętrza,
  • budowa mebli ogrodowych i do domu,
  • konstrukcja schodów, stolarki okienno-drzwiowej, ogrodzeń.

Rozwój przemysłu przyczynia się do wzrostu produkowanych odpadów, jednak w odniesieniu do drewna pojęcie „odpad” praktycznie nie występuje. Dlaczego? Rozmawialiśmy o tym z pracownikiem firmy remontowo-budowlanej i leśnej PW Marko:

Trociny, wióry, zrębki i inne odpady z drewna są pełnowartościowym surowcem energetycznym. Ogromną popularność zyskują tzw. pellety, czyli pył drzewny i trociny sprasowane pod dużym ciśnieniem. Występują w postaci walca o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów i długości 5-45 milimetrów. Pellet jest jednolitym surowcem o powtarzalnych cechach, dzięki czemu wykorzystuje się je w bezobsługowych kotłach automatycznych. Łatwo się składuje, transportuje i użytkuje. Ma małą wilgotność, wysoką wartość opałową i niską zawartość popiołu.

Drewno jest przyjemnym tworzywem o ciepłym i naturalnym charakterze. Jego wygląd to niepowtarzalna zaleta, a szerokie zastosowanie tego surowca sprawiają, że będzie towarzyszył człowiekowi jeszcze przez wiele lat w różnych gałęziach przemysłu.

Regulamin korzystania z serwisu