Budynki inwentarskie

Do czego służy budynek inwentarski?

Krowy, świnie, kaczki, gęsi… te zwierzęta również mają swoje domy. Nazywa się je powszechnie budynkami inwentarskimi. Te obiekty znacznie się od siebie różnią i spełniają rozmaite funkcje. Mogą mieć formy rzędowe, gwiaździste, być skonstruowane ze stali lub innego tworzywa. Wiele ich parametrów ustalasz samodzielnie, a inne narzucają przepisy. Jaka więc jest rola budynków inwentarskich, jak powinny być wyposażone i co musisz o nich wiedzieć?

Budynki inwentarskie – rodzaje i zastosowania

Te obiekty do rozwoju i hodowli zwierząt gospodarczych można podzielić z uwagi to, dla jakich gatunków zwierząt są przeznaczone. Są to budynki:

  • dla trzody chlewnej np. tuczarnie i chlewnie,
  • dla bydła np. obory, jałowniki, cielętniki,
  • dla kaczek i gęsi np. gęśniki i kaczniki,
  • dla owiec np. owczarnie, tuczarnie, tryczniki,
  • dla kur np. kurniki, brojlernie,
  • dla indyków np. brojlernie, indyczniki reprodukcyjne.

Jak mówi specjalista z firmy ARGONAT, budynki inwentarskie można też podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Nie są to tylko chlewnie i obory, dlatego różnią się między sobą wieloma aspektami. Możesz spotkać zabudowę pawilonową, monoblokową i blokową. Ta pierwsza występuje w formie pojedynczych, wolnostojących budynków. Monoblokowa obejmuje jeden kompleks z pomieszczeniami różnego przeznaczenia, a blokowa zawiera mnóstwo pomieszczeń o rozmaitym rodzaju w jednym obiekcie.

Budynki inwentarskie – jak je wyposażyć?

W takich miejscach najważniejszy jest optymalny klimat. Zbyt duża wilgotność prowadzi do powstawania grzybów i pleśni, które są przyczyną chorób zwierząt. Równie szkodliwy jest przeciąg – zwierzęta tak jak ludzie są wrażliwe na jego działanie. Jeszcze gorzej, gdy w obiektach panuje zbyt wysoka lub niska temperatura.

Odpowiedni mikroklimat to gwarancja zdrowia zwierząt, ich dobrego rozwoju, a co za tym idzie – Twoich zysków. Wpływa on także na jakość przechowywanej żywności np. w poidłach. Z tego względu temperatura nigdy nie powinna być mniejsza niż 10 stopni Celsjusza, a pomieszczenia warto wyposażać w specjalne wentylatory.

Równie istotna jest konstrukcja obór, kurników, chlewni i innych miejsc. W przypadku budynków inwentarskich świetnie się sprawdza nowoczesna i ceniona stal. Wykonane z tego materiału hale są odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, uszkodzenia, temperatury, wilgoć i inne destrukcyjne działania. Ograniczają ryzyko powstawania grzybów i pleśni, a w dodatku są bardzo łatwe w czyszczeniu. Stal z odpowiednimi atestami to korzystny finansowo materiał do stawiania budynków inwentarskich, który jest także bardzo łatwo dostępny.

Pamiętaj, aby dbać o swoje zwierzęta gospodarcze – zwróci Ci się to z nawiązką, przede wszystkim w postaci zysków.

Regulamin korzystania z serwisu