dom-drewniany

Dom drewniany czy murowany – co lepsze?

Własny dom jest marzeniem niemal każdego z nas. Niestety, nie każdy może sobie na niego pozwolić. Kiedy jednak nasze pragnienia stają się realne, musimy podjąć wiele decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór między domem drewnianym a murowanym. Pierwsze rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Sprawdźmy, dlaczego tak jest i czy faktycznie konstrukcja z drewna się opłaca?

Zalety domu drewnianego

Do niedawna większość ludzi szerokim łukiem omijała pomysł na zbudowanie domu z drewna. Nie chcieliśmy ich stawiać, ponieważ wydawały się bardzo nietrwałe. Było to błędne myślenie, które dzisiaj na szczęście zaczęło się zmieniać. Chociaż domów z drewna nie można traktować jako wielowiekowych budynków dla pokoleń, to mają wiele innych zalet, które za nimi przemawiają.

Przede wszystkim jest to krótki czas budowy. Dom drewniany można postawić nawet w ciągu 3 miesięcy! Nie ma konieczności robienia przerw technologicznych, większego znaczenia nie ma też pogoda. Można budować w niemal każdych warunkach atmosferycznych, praktycznie przez cały rok. Proces budowy jest prosty i poza wzniesieniem fundamentów nie wymaga żadnych czasochłonnych prac.

Ponadto domy zapewniają doskonałą ochronę cieplną i charakteryzują się większą przestronnością. Ściany są cieńsze, dlatego możemy uzyskać znacznie więcej wolnej przestrzeni. Są łatwe w przebudowie i mają wyjątkowy charakter. Klimatu domów z drewna nie da się przecenić!

Zalety domu murowanego

Domom murowanym również nie można odmówić zalet. Są solidne, o ile nie oszczędzaliśmy na materiałach, charakteryzują się również odpornością na ogień i warunki atmosferyczne (podobnie jak dom z drewna). Dobrze pochłaniają dźwięki, dają szeroki wybór do materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych oraz zapewniają większą dostępność ekip budowlanych.

Niestety, ich budowa przeciąga się na lata. Beton musi wyschnąć i zastygnąć, nie można budować zimą, rozłożenie instalacji wielokrotnie sprawia problemy, a skomplikowana budowa utrudnia czas przeprowadzki. W przypadku domów murowanych zmiana miejsca zamieszkania odciągnie się nawet do dwóch lat, a to naprawdę długi okres czasu. Ponadto domu murowane nie są wydajne ociepleniowo i mogą być dużo mniej żywotne niż te postawione na ciężkim szkielecie drewnianym. Dlatego właśnie gotowe domy z drewna mają coraz więcej zwolenników. Może ty również zostaniesz ich entuzjastą?

Gotowe domy drewniane – zamieszkaj na swoim!

Firmy, które zajmują się budową gotowych domów drewnianych, takie jak firma ITS-Koszalin, mają w swojej ofercie kilkadziesiąt projektów – mogą też realizować projekty niestandardowe. Gwarantują wysokie parametry jakościowe stawianych budynków i energooszczędny system domów, składający się z samonośnych elementów warstwowych ścian, stropów oraz dachów i systemów połączeń. Konstrukcja jest bardzo szczelna, a izolację stanowi najwyższej jakości wełna mineralna, która nie tylko zapobiega przed uciekaniem ciepła, ale ma też właściwości dźwiękochłonne.

Zaletą stosowania drewna jest korzystanie z naturalnego, odtwarzalnego surowca, który tworzy wyjątkowy mikroklimat wnętrza budynku. Drewno nie powoduje alergii oraz pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Aby cieszyć się gotowym domem, wystarczy skontaktować się z wybraną firmą i w niedługim czasie zamieszkać na swoim!

Regulamin korzystania z serwisu