dom-jednorodzinny

Dom jednorodzinny czy w zabudowie szeregowej – co wybrać?

Wielu z nas marzy o własnym domku jednorodzinnym na przedmieściach. Czy jednak budowanie takiego domku zawsze ma sens? Alternatywą, dla własnego domu może być szeregowiec. Jakie są zalety tego rozwiązania? Kiedy warto zbudować własny dom, a kiedy wprowadzić się do szeregowca? Odpowiedzi znajdziecie w naszym krótkim poradniku – podpowiadamy, w jaką nieruchomość zainwestować.

Zalety i wady szeregowców

Zacznijmy od szeregowców – rozwiązania, które w naszym kraju cieszy się mniejszą popularnością niż domki jednorodzinne. Domek szeregowy to lokum, które posiadamy na własność, z własnym wejściem i często z kawałkiem zieleni. Taki dom najczęściej jest położony niedaleko od centrum – takie domki są budowane w ramach osiedli miejskich, łatwo więc dotrzemy do pracy, szkoły czy na zakupy. Takie osiedle jest fragmentem miasta, obejmuje je więc plan zagospodarowania przestrzennego – dlatego mamy szansę żyć w lepiej zaplanowanej, uporządkowanej przestrzeni. Mieszkając w szeregowcu nie będziemy latami czekać na chodnik czy budowę drogi – ta infrastruktura zwykle tam już jest. Takie domki dzielone są na dwa piętra – przestrzeń prywatną i publiczną. Mamy szanse uprawiać swój własny ogródek. Wśród wad domków szeregowych należy wymienić ograniczony wpływ na kształt architektoniczny takiego domu. Brak możliwości zmieniania wyglądu domu i przebudowywania go do własnych potrzeb. Dużo schodów wewnątrz domu – problem da osób starszych lub chorych. Szeregowca nie rozbudujemy, mamy też ograniczone możliwości aranżacji i przeznaczenia konkretnych wnętrz. Domki dostosowane do naszych potrzeb znajdziemy w ofercie firmy Steed S.A. Deweloper. Budownictwo mieszkaniowe.

Zalety i wady domków jednorodzinnych

Własny domek jednorodzinny gwarantuje nam wolność- tutaj nic na s nie ogranicza, więc możemy zrealizować wszystkie swoje pomysły aranżacyjne. Domek jednorodzinny daje nam swobodę, pozwala odciąć się od zewnętrznego świata, zapomnieć o miejskim zgiełku. Latem możemy pić kawę w ogrodzie w samej piżamie i nikt nie będzie nam w tym przeszkadzać. Taki dom to idealne rozwiązanie dla rodziny, pod warunkiem, że dzieci są jeszcze małe – kiedy to już licealiści lub studenci, lepiej na taki dom się nie decydować. Dzieci wyjadą, a my zostaniemy z pustymi, niepotrzebnymi nam pokojami i dużą, drogą w eksploatacji przestrzenią. Wadą takich domków jest to, że zwykle trudno z nich dotrzeć do centrum – trzeba to robić własnym autem, wstawać znacznie wcześniej i stać w korkach z innymi właścicielami domków jednorodzinnych. Problemem jest też to, że na takich osiedlach często nie ma chodnika, utwardzonej drogi, żadnej infrastruktury ani rozrywki. Kiedy cisza i spokój nam się już znudzą, nie bardzo mamy co robić.

Regulamin korzystania z serwisu