dom

Dom wolnostojący. Dlaczego warto?

Własne mieszkanie powinno zapewniać domownikom nie tylko bezpieczne schronienie, ale także wygodę i przyjemne warunki życia, które będą zachęcały do spędzania czasu właśnie tutaj. Dlatego, przygotowując się do zakupu własnych czterech kątów, wiele rodzin rezygnuje z perspektywy mieszkania w mieście i bierze pod uwagę właśnie budowę lub kupno domu wolnostojącego.

Własny to dom to przede wszystkim prywatność, swoboda i poczucie wolności – mówi jeden z mieszkańców Osiedla Dzwonków w Nowej Woli. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób mieszkanie w domku jednorodzinnym to największe marzenie.

Z drugiej strony, przy planowaniu takiej inwestycji pojawia się wiele obaw, dotyczących m.in. trudności związanych z budową czy późniejszymi dojazdami do szkoły i miejsca pracy. Zastanówmy się, czy rzeczywiście warto decydować się na przeprowadzkę do niezależnego domu.

Jakie możliwości daje mieszkanie w domu?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, dom jednorodzinny zapewnia idealną swobodę, spokój i prywatność. Brak sąsiadów oznacza, że snu domowników nigdy nie będą zakłócać dźwięki imprez czy kłótni dochodzących zza ściany. Z drugiej strony, nikomu nie będzie przeszkadzać, jeśli nastawisz pralkę w niedzielny poranek. Twoje życie będzie toczyło się zupełnie niezależnie.

Jednak najważniejszą zaletą wyboru domu wolnostojącego jest przestrzeń. Własna, prywatna przestrzeń, która rozciąga się poza mury budynku. Do twojej dyspozycji będzie nie tylko przestronny dom, ale także ogród. To, w jaki sposób go zagospodarujesz, zależy tylko od twojej fantazji. Trawnik przed domem może służyć jako plac zabaw dla dzieci, albo tworzyć kanwę pod barwne rabatki, jeśli od dawna marzyłeś o pielęgnowaniu kwiatów.

Czy warto rezygnować z mieszkania w mieście?

Oczywiście, mieszkanie w mieście ma swoje zalety. Możliwość korzystania z komunikacji publicznej i rozbudowanej infrastruktury, a także bliskość sąsiadów może sprzyjać budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Jednak ze wszystkimi tymi zaletami wiąże się konieczność dzielenia życia z obcymi i stałe przebywanie w tłoku i hałasie.

Tymczasem mieszkanie w domu wolnostojącym wcale nie oznacza odcięcia się od dóbr, jakie oferuje miasto. Osiedla budowane przez deweloperów takich jak Immobart mogą pochwalić się doskonałą lokalizacją, umożliwiającą łatwy dojazd do Warszawy. Oznacza to, że ich mieszkańcy mogą cieszyć się jednocześnie spokojem życia na uboczu i korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie oferuje duża aglomeracja.

Zakup gotowego budynku zamiast budowania domu własnymi siłami ma z resztą dużo więcej zalet. Najważniejszą jest oczywiście zwolnienie z przykrego obowiązku doglądania prac budowlanych, poszukiwania wykonawców i wyboru dobrych materiałów. Wszystkie te obowiązki spoczywają na barkach inwestora, a nowi właściciele wprowadzają się do w pełni wykończonego domu.

Domki wolnostojące i bliźniaki na nowych osiedlach mają jeszcze jedną wielką zaletę, którą paradoksalnie są sąsiedzi. Choć nie ma tutaj tłoku charakterystycznego dla blokowisk, świadomość, że kilkanaście metrów dalej mieszka inna rodzina, wielu osobom daje poczucie bezpieczeństwa i poczucia wspólnoty. Jest to szczególnie ważne dla osób, które wychowywały się w miastach i które nie wyobrażają sobie mieszkania całkowicie na uboczu.

Regulamin korzystania z serwisu