Montaż wentylacji

Elementy niezbędne do montażu systemu wentylacji

Sprawne i efektywne działanie systemu wentylacji w danym budynku zależy w dużej mierze od prawidłowego montażu kanałów wentylacyjnych. Bardzo duże znaczenie ma stosowanie odpowiednich elementów montażowych. Na rynku znajdziemy bogatą paletę akcesoriów umożliwiających szybkie i bezpieczne przeprowadzenie prac. Oto najbardziej popularne akcesoria do montażu wentylacji.

Kołki

Przy montażu wentylacji stosuje się, między innymi, kołki rozporowe. Po wbiciu kołka można wkręcić wkręt.

Obejma montażowa

Elementy te wykorzystywane są do wykonywania podwieszeń sieci przewodów okrągłych. Obejma wyposażona jest w prosty system otwierania i zamykania, co usprawnia montaż. Dzięki obejmie z uszczelką można zapobiec przenoszeniu drgań z instalacji na konstrukcję budynku.

Opaski

Kolejnym elementem do montażu wentylacji są opaski. Na uwagę zasługuje opaska ślimakowa, wyprodukowana z taśmy stalowej. Opaska umożliwia zainstalowanie przewodów wentylacyjnych elastycznych oraz rekuperacji.

Taśmy

Przydatne są także specjalne taśmy. Jednym z typów jest taśma aluminiowa gładka, powlekana jednostronnie klejem. Jej atutem jest to, że łatwo dopasowuje się do konkretnego podłoża. Wykazuje także odporność na wodę, starzenie się oraz odpadanie. Taśma aluminiowa gładka znajduje zastosowanie przy łączeniu kanałów wentylacji. Innym rodzajem taśmy jest taśma aluminiowa zbrojona. Może być ona wzmocniona siatką z włókna szklanego.

Przy montowaniu systemu wentylacji sprawdzi się także taśma stalowa. Przydaje się ona do wykonywania opasek zaciskowych na dowolną średnicę rury lub innego elastycznego kanału wentylacyjnego.

Dzięki zastosowaniu stali opaski są odporne na korozję i wykazują bardzo dużą trwałość. Udogodnieniem jest zamieszczona na opakowaniu skala, która pozwala sprawnie i dokładnie przyciąć taśmę.

Zacisk kanału wentylacyjnego

Pomocny przy montowaniu wentylacji może być także zacisk kanału wentylacyjnego. Element ten pozwala na łączenie kanałów wentylacyjnych wyposażonych w ramki montażowe.

Kołnierze

Kołnierze stalowe służą do łączenia kanałów wentylacyjnych i kształtek okrągłych.

Zawiesia z amortyzatorem

Do montażu wentylacji wykorzystuje się także zawiesia. Wyróżniamy różne rodzaje produktów: zawiesia typu L, V oraz Z.

Wkręty

Wkręty samogwintujące wykorzystywane są do szybkiego mocowania zawieszeń typu L, Z  do blachy. Można wykorzystywać je także do łączenia okrągłych kanałów z kształtkami.

Nakrętki

Kolejnym typem akcesoriów są nakrętki. Mogą to być nakrętki stalowe ocynkowane lub nakrętki złączne.

Wybór elementów montażowych

Elementy do montażu wentylacji muszą być odpowiednio dobrane. Specjalista z firmy Projekt Wentylacja dodaje: Niezależnie od tego, jaki kształt mają kanaliki, system mocowania musi być spójny i przemyślany.

Wybierając elementy do montażu wentylacji,  najlepiej stawić na produkty, które posiadają badania wytrzymałościowe i inne atesty niezbędne w budownictwie.

Regulamin korzystania z serwisu