Kontenery modułowe

Etapy wznoszenia kontenerów modułowych

Kontenery modułowe, które mogą być wykorzystywane jako szatnie, biura, stróżówki, magazyny, zaplecza techniczne, socjalne lub sanitarne, to dziś przede wszystkim rozwiązania systemowe. Choć kontenery modułowe kojarzą nam się przede wszystkim z zastosowaniem przez firmy budowlane, wielu przedsiębiorców z innych branż także coraz częściej stawiają na takie rozwiązanie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, jak wygląda wznoszenie kontenerów modułowych w praktyce?

Konstrukcja modułowych kontenerów socjalno-biurowych

Zanim przejdziemy do tematu wznoszenia kontenerów modułowych, przyjrzyjmy się konkretnemu rozwiązaniu: kontenerom socjalno-biurowym. O swoim produkcie z tej kategorii opowiedzieli nam przedstawiciele firmy S2M Polska. Szkielet kontenera modułowego stanowi rama z profili stalowych, w której skład wchodzi rama dachu i rama podstawy. Ramy są ze sobą połączone narożnymi słupami z profili giętych na zimno. Całość ma antykorozyjne zabezpieczenie. Dach kontenera socjalno-biurowego jest wykonany z paneli typu „sandwich”, konkretniej dwustronnej płyty z blachy izolowanej pianką poliuretanową. Z takich samych paneli wykonane są ściany – z wewnętrzną i zewnętrzną blachą tłoczoną. Podłoga jest wykonana z prasowanej płyty OSB z antypoślizgową wykładziną PCV.

Od projektu do przygotowania kontenera do eksploatacji

Kontenery modułowe mogą być oczywiście stosowane indywidualnie, na przykład jako niewielkie stróżówki, jednak z założenia wznosi się z większe obiekty zmontowane w różnych kombinacjach. Podstawą jest oczywiście opracowanie projektu. Kontenery modułowe mogą być ze sobą połączone na różne sposoby – możemy z nich wznosić nawet zestawy 2-kondygnacyjne. Kontenery dostarczane w całości są rozładowywane za pomocą dźwigu lub HDS (mają do tego specjalne uchwyty zapewniające łatwy załadunek i rozładunek). Przed tym jednak konieczne jest przygotowanie odpowiedniej podstawy – fundamentach budowlanych z co najmniej 4 punktami podporowymi. Rozmiar fundamentów i ich głębokość jest związana oczywiście z obowiązującymi normami, lokalną głębokością przemarzania gruntu, właściwościami podłoża – posadowienie powinno być wykonane według indywidualnego projektu posadowienia na gruncie nośnym. Montaż konstrukcji z użyciem większej ilości kontenerów modułowych obywa się z użyciem odpowiednich ściągów, taśm uszczelniających, opcjonalnie też maskujących obróbek. Kolejne etapy prac to już prace związane z instalacjami i przygotowaniem kontenera do eksploatacji, jak podłączenie zewnętrznego zasilania głównego kontenera, sprawdzenie ciągłości instalacji elektrycznej, podłączenie do zewnętrznej sieci wod-kan, czy sprawdzenie poprawności otwierania i zamykania drzwi i okien.

Regulamin korzystania z serwisu