Malowanie elewacji

Jak dobrać preparaty gruntujące pod farby elewacyjne?

Ściany budynku mogą być atrakcyjne przez wiele lat, o ile zostaną odpowiednio zabezpieczone. Położenie gruntu przed malowaniem elewacji ma różne zastosowania, dlatego nie warto go pomijać.  Problemem może jednak być wybór odpowiedniego środka. Dlatego też postanowiliśmy napisać, jak należy dobierać preparaty gruntujące pod farby elewacyjne.

Grunty żywiczne i akrylowe

Solidne gruntowanie poprawia chłonność podłoża, pozwala uzyskać jednolitą barwę na całej powierzchni i zwiększa przyczepność. Ma także wpływ na mniejsze zużycie farby oraz zapobiega powstawaniu przebarwień, pleśni i plam. Wybór preparatu gruntującego powinien opierać się o wykańczane podłoże, jak i rodzaj farby używanej do pokrycia. Grunty przede wszystkim można podzielić na żywiczne i akrylowe. Podkłady żywiczne najlepiej sprawdzają się na zniszczonych ścianach. Wykazują wysoką przyczepność niezależnie od rodzaju podłoża. Natomiast podkłady akrylowe są stosowane głównie na nowych powierzchniach.  W porównaniu do podkładów żywicznych, szybko one wysychają.

Dobór do rodzaju farby

Grunt powinien zawierać informację o dopuszczeniu go do stosowania na wybranym podłożu. Wśród tradycyjnych podłoży mineralnych znajdują się m.in. beton, żelbet, cegły, tynki cementowo-wapienne, tynki cementowe, cienkowarstwowe wyprawy tynkarskie. Wyróżnić można także podłoża marmurowe, płyty gipsowe pokryte powłokami malarskimi i emaliami lub farbami olejnymi. Niektóre grunty zawierają informację, że można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Do malowania elewacji stosuje się farby akrylowe, farby silikonowe oraz farby silikatowe (krzemianowe).  Mają one inny proces powstawania i są dostosowane do różnych rodzajów podłoży. Dlatego też przy zakupie preparatu gruntującego trzeba sprawdzić, czy będzie on współpracował z wybraną farbą.

Inne kryteria wyboru

Na gruntach znajdziemy także wiele innych przydatnych informacji. Najlepiej przystosowane preparaty do farb przeważnie pochodzą od jednego  producenta. Wtedy możemy sprawdzić, np. do jakiego rodzaju farb silikonowych przeznaczony jest dany środek, by jak najlepiej spełnił swoją rolę. Grunty mogą być pod farby przeznaczone do malowania pierwotnego lub renowacyjnego, czyli ścian starych, zniszczonych i osłabionych przez warunki eksploatacji.

Ekspert z firmy Sempre Farby w Bielsku-Białej dodaje: Niektóre preparaty, jak np. grunty pod farby silikatowe, mogą być stosowane na tradycyjne podłoża budowlane tylko wtedy, gdy zostanie zachowany bezpośredni kontakt ich składników mineralnych z preparatem. Im bardziej uniwersalny będzie grunt, tym słabsze będą jego właściwości względem określonej farby.

Jak przygotować się do gruntowania?

Informacje, jakie trzeba uwzględnić przy zakupie, to także wydajność opakowania i średnie zużycie. Po przeliczeniu na nasze zapotrzebowanie będziemy wiedzieli, ile gruntu potrzebujemy. Do gruntowania można używać wałka, lecz część specjalistów zdecydowanie poleca szeroki pędzel z długim włosiem. Po otwarciu preparatu powinniśmy go dokładnie wymieszać, by nie pozostały w nim żadne grudki. Uzupełnieniem gruntów mogą być różnego rodzaju środki maskujące oraz impregnaty wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, które pomogą przy zniszczonej elewacji. Niezależnie od rodzaju gruntu podłoże musi być suche, a to zależne jest od czasu położenia tynków i warunków pogodowych.

Regulamin korzystania z serwisu