Jak szlifować beton? Porady i sugestie

Szlifowanie betonu, obok jego frezowania, pozwala na przygotowanie powierzchni pod dalszą obróbkę i prace wykończeniowe. Czym właściwie różnią się te prace? – Odpowiedzieć możemy jednym zdaniem: frezowanie betonu to usuwanie dużych, głębszych nierówności, natomiast szlifowanie umożliwia usunięcie płytkich zanieczyszczeń, a także uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni. Naturalnym jest więc, że często w celu ulepszenia posadzek powierzchnie są najpierw frezowane, a następnie szlifowane. Co warto wiedzieć o szlifowaniu betonu? – Opowiedzmy o szlifowaniu na przykładzie przygotowywania posadzki do remontu.

Co nam daje szlifowanie betonowej posadzki przed przystąpieniem do remontu?

Betonowe posadzki zaraz po wylewce nie zawsze powstają idealne, a do tego… Eksploatacja betonowych podłóg (szczególnie w warsztatach itd., gdzie posadzki nie są właściwie zabezpieczone, choć też zamiennie nazywamy je podłogami) wiąże się z powstawaniem ich uszkodzeń. Mogą to być rysy i pęknięcia, ukruszenia, które spowodowane są nadmiernymi obciążeniami, wibracjami, udarami mechanicznymi. Betonowe posadzki są również narażone na działanie różnego rodzaju środków chemicznych i na zanieczyszczenia (oleje, smary, różnego rodzaju osady itp.), których nie możemy usunąć tzw. tradycyjnymi metodami. Wówczas konieczne jest szlifowanie powierzchni. Szlifowaniem betonu możemy poradzić sobie również wtedy, gdy chcemy usunąć uszkodzone powłoki zewnętrzne posadzki, żywice poliuretanowe, żywice epoksydowe, farby. W ten sposób przygotowujemy powierzchnię do aplikacji nowych powłok zabezpieczających, jak mówi nam przedstawiciel firmy Budohit z Katowic.

Szlifowanie betonu w praktyce

Kluczowym elementem do właściwego szlifowania betonu jest oczywiście dobór odpowiedniego urządzenia. W tej kwestii interesuje nas nie tylko pożądany efekt końcowy w danym miejscu, ale także rozmiary miejsca pracy oraz dostępna moc. Do wyboru mamy szlifierki o różnych gabarytach i mocach, szlifierki jednotarczowe i głowicowe, wielotarczowe i planetarne itd. Dobór właściwej szlifierki do betonu wbrew pozorom nie jest prosty, podobnie jak obsługa urządzenia, dlatego tego typu prace zdecydowanie warto powierzyć firmie, która fachowo zajmuje się szlifowaniem i frezowaniem betonu. Mówimy oczywiście w kontekście dużych powierzchni, gdzie nie używa się rzecz jasna ręcznych sprzętów do niewielkiego przetarcia, jakie znamy z przydomowych zapleczy majsterkowiczów. Warto dodać, że beton szlifować możemy zarówno na sucho, jak i na mokro. Tu wybór metody zależy od twardości posadzki, jej kondycji, warunków pracy itd. 

Regulamin korzystania z serwisu