Jak usunąć awarię sieci kanalizacyjnej?

Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, to kanalizacja pełni niezwykle istotną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa sanitarnego w budynkach. O powadze jej funkcji myślimy dopiero w momencie pojawienia się awarii. Nieprzyjemne zapachy dobywające się z ustępów wodnych czy problemy z odprowadzeniem ścieków – to nawet nie najpoważniejsze problemy, z którymi musimy się wtedy zmierzyć. W jaki sposób poradzić sobie z ich przyczyną?

Udrażnianie kanalizacji

W wielu przypadkach przyczyną problemów w działaniu klimatyzacji jest zapchanie rur. Stopniowe zarastanie przewodów jest zjawiskiem naturalnym przy normalnej eksploatacji. Zanieczyszczenia stałe znajdujące się w ściekach nie zawsze spływają przez kanalizację swobodnie – z czasem na ściankach przewodów rośnie warstwa osadów, które stopniowo zmniejszają ich średnicę i tym samym utrudniają odprowadzanie ścieków. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest usunięcie osadów. Można to zrobić na dwa sposoby: przy użyciu metod mechanicznych lub metody ciśnieniowej

Metody mechaniczne polegają na wprowadzeniu do przewodu kanalizacyjnego specjalnej sprężyny, podłączonej do agregatora – mówi przedstawiciel firmy GeanovaZadaniem agregatora jest wprowadzenie sprężyny w ruch obrotowy, dzięki czemu jest ona  w stanie skutecznie rozdrobnić znajdujące się w przewodzie osady. Następnie są one wypłukiwane z kanalizacji. Inną metodą jest użycie wyciągarki – z jej pomocą elementy blokujące przewód, np. gruz mogą zostać wydobyte. Stosowana jest ona wtedy, gdy rozbicie osadów grozi zniszczeniem rury. Metoda ciśnieniowa bazuje z kolei na wykorzystaniu strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Jest ona skuteczna do usuwania bardzo poważnych zatorów, jednak ze względu na konieczność użycia specjalnego samochodu WUKO może być wykorzystana jedynie do oczyszczania głównych odcinków kanalizacji, znajdujących się poza budynkiem.

Naprawa rurociągów

Jeśli problemy ze złym odprowadzaniem ścieków pojawiają się wyjątkowo często, zwykle oznacza to, że problem nie tkwi w zapchanych przewodach kanalizacyjnych, ale ich fizycznym uszkodzeniu lub nieprawidłowym wykonaniu. Może do tego dojść w wyniku różnych czynników – korozji, przerastania korzeni w gruncie, osunięcia się gruntu, złego montażu, etc. Żeby zdiagnozować problem i zlokalizować jego źródło konieczne jest dokładne obejrzenie przewodów. W tym celu wykorzystuje się metodę monitoringu lub inaczej – kamerowanie kanalizacji. Polega ona na wprowadzeniu do rurociągu kamery umieszczonej na długim przewodzie z włókna szklanego. Urządzenie pozwala na bieżąco przesyłać obraz wysokiej jakości z wnętrza przewodu. Ponadto wyposażone jest w lokalizator, dzięki czemu operator jest w stanie dokładnie ustalić miejsce, w którym zostało wykryte uszkodzenie przewodu. W ten sposób możliwe jest wykonanie naprawy bez konieczności wykonywania zbyt dużych wykopów lub niepotrzebnego kucia ścian. Po zlokalizowaniu miejsca uszkodzenia wadliwy odcinek rurociągu zostaje wymieniony na nowy.

Regulamin korzystania z serwisu