Utwardzanie drogi kruszywem

Jak utwardza się drogi?

Wystarczy odrobina deszczu lub topniejącego śniegu, by nieutwardzone podłoże stało się zupełnie nieprzejezdne. Grząskie błoto, kałuże i dziury w drodze uniemożliwiają poruszanie się samochodom osobowym i ciężarowym, utrudniają przejazd ciężkim maszynom budowlanym, grożąc nawet ich ugrzęźnięciem. Utwardzenie drogi pozwala uniknąć podobnych problemów. Na czym polega?

Utwardzanie nawierzchni nie może polegać wyłącznie na nasypaniu na drogę kruszywa – choć rzeczywiście, jest ono niezbędne do wykonania nawierzchni. Trwałość drogi dojazdowej uzależniona jest od jakości jej wykonania, na co w dużej mierze wpływa przygotowanie podłoża. Kruszywo wysypane bezpośrednio na grunt zostanie szybko wymyte przez wody opadowe. Jak przeprowadzić utwardzanie drogi, żeby cała praca nie poszła na marne?

Krok pierwszy – korytowanie

Zanim na działkę podjedzie wywrotka z kruszywem, trzeba przygotować podłoże. Najpierw należy wytyczyć przebieg drogi przy użyciu słupków i sznurka. Następnie, najlepiej za pomocą koparki, należy wybrać wierzchnią, miękką warstwę gruntu, czyli humusu. To, jak głębokie powinno być koryto, zależy od warunków gruntowych na danym terenie; na gruntach miękkich, mocno przepuszczalnych trzeba kopać głębiej niż na terenach gliniastych. Wybraną z wykopu żyzną glebę można wywieźć lub zachować do późniejszego wykorzystania na działce (np. do kształtowania terenu przyszłego ogrodu). Jak widać, już na tym etapie prac potrzebny jest specjalistyczny sprzęt budowlany.

Krok drugi – wysypanie kruszywa

O rodzaju materiału do utwardzania nawierzchni drogi warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem prac. Dzięki temu uda się zgrać w czasie kolejne etapy. Najlepiej, by wywrotka z kruszywem pojawiła się na placu budowy od razu po korytowaniu – unikniemy w ten sposób ryzyka, że opady rozmyją jego brzegi. Dużym ułatwieniem będzie zlecenie wszystkich etapów utwardzania drogi jednemu przedsiębiorstwu, np. firmie Piaskopol, która jest jednocześnie dostawcą kruszyw z własnej kopalni. Współpraca z takim przedsiębiorstwem pozwoli ci zaoszczędzić czas i pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na materiały i transport oraz usługi kilku różnych wykonawców.

Krok trzeci – ubijanie podłoża

Ostatnim już etapem pracy jest ubijanie podłoża, czyli wysypanego na drogę kruszywa. Do tego znów niezbędny będzie specjalistyczny sprzęt. W przypadku niedużych dróg dojazdowych sprawdzają się niewielkie ubijaki, nazywane też skoczkami. Do zagęszczania i wyrównania podłoża na większych terenach używa się ciężkich walców.

Regulamin korzystania z serwisu