wiezba dachowa drewniana

Jak wybrać drewno na więźbę dachową?

Wybór odpowiedniego drewna na więźbę dachową to połowa sukcesu, która gwarantuje stabilność oraz trwałość konstrukcji. Przy budowie szkieletu dachu najlepiej sprawdzi się drzewo iglaste. Bardzo często (ze względu na właściwości mechaniczne materiału oraz niewysoką cenę) wykorzystuje się świerk oraz sosnę. Dobry wybór stanowi również modrzew, który charakteryzuje się wysoką trwałością oraz wytrzymałością. Jest również odporny na działanie szkodników i grzybów. Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru drewna na więźbę dachową?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drewna na więźbę?

Kupując drewno na więźbę dachową, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest ono dobrze wysuszone. Ważne jest także to, aby nie posiadało zbyt dużej ilości sęków, pęknięć, czy też śladów działalności szkodników. Defekty powodują, że drewno nie nadaje się do użytku konstrukcji dachu. Należy również zwrócić uwagę na przechowywanie drewna w tartaku.

Przy wyborze drewna na więźbę dachową warto również wybierać odpowiedniej klasy materiał. Najpopularniejszy wybór konstrukcyjnego surowca – tarcicę – klasyfikuje się w czterostopniowym systemie. Im wyższej jest ona klasy, tym drewno posiada mniej sęków i innych wad budowy. W składach budowlanych natomiast klasę oznacza się kolorem – klasa I oznaczona jest kolorem niebieskim, II zielonym. Czerwone oraz żółte kropki to informacja, że drewno ma klasę III lub IV. Ogromne znaczenie w projektach budowlanych ma również klasa wytrzymałości drewna. Najpopularniejszą stanowi C24, gdzie cyfra oznacza wytrzymałość na zginanie drewna o wilgotności wynoszącej 12%.

Wybierając drewno na więźbę dachową, należy również zwrócić uwagę na wilgotność materiału. Drewno powinno cechować się wilgotnością w przedziale 15-18%. Drewno o wilgotności powyżej 24% absolutnie nie nadaje się na konstrukcję więźby. Przed zakupem warto więc dokonać pomiaru wilgotności materiału. Dobre tartaki posiadają wilgotnościomierz, którym można przeprowadzić pomiar poziomu wilgotności.

Dlaczego warto wybierać odpowiednie drewno na więźbę dachową?

Więźba dachowa to konstrukcja, na której opiera się cały dach – a więc bardzo ważny element budynku. Dobór odpowiedniego drewna na wykonanie więźby ma więc kluczowe zadanie. Elementy muszą spełniać warunki norm technicznych, zapewniać wytrzymałość oraz trwałość.

Jak mówi pracownik tartaku Krobex w Częstochowie, oferującego sprzedaż drewna na więźbę dachową:

Wybierając drewno na więźbę dachową, należy zwracać szczególną uwagę na sposób jego przechowywania w tartaku. Jest to bardzo istotne, ponieważ elementy drewniane mogą ulegać odkształceniu, co będzie miało wpływ na późniejszą konstrukcję. Tarcica nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z gruntem, posadzkami betonowymi oraz znajdować się w pobliżu źródeł wilgoci. Istotne jest również używanie przekładek pomiędzy każdą warstwą – zagwarantuje to wentylację tarcicy.

Decydując się na zakup drewna na więźbę dachową, zaleca się skorzystanie z oferty jedynie profesjonalnych tartaków. Doświadczony personel, wysokiej klasy materiał oraz odpowiedni sposób przechowywania drewna to gwarancja sukcesu.

Regulamin korzystania z serwisu