Elewacja z płyt betonowych

Jak wykonać elewację z płyt betonowych?

Płyty betonowe to elementy niezmiennie popularne i chętnie wykorzystywane w szeroko pojętej architekturze. Beton, jako materiał budulcowy, ma świetne właściwości izolacyjne, a ponadto jest trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych i niezawodny. Nie zawsze jednak wiadomo, w jaki sposób wykonuje się elewację z płyt betonowych. Jakie zatem ma ona parametry i jak odbywa się proces montażu?

Czemu warto wybrać płyty z betonu architektonicznego?

Płyty elewacyjne wykonane z betonu architektonicznego mają dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wilgoci i promieniowania UV. Pokryty nimi budynek zachowuje optymalne właściwości termiczne i akustyczne. To wspomniany materiał sprawia, że latem w pomieszczeniach panuje przyjemny chłód, a zimą – komfortowe ciepło. Jest on także niepalny i mrozoodporny.

Ponadto warto wiedzieć, że płyty elewacyjne betonowe idealnie łączą się z innymi elementami współczesnej architektury. Beton jako materiał bardzo surowy, a przy tym piękny, tworzy ciekawe połączenia z drewnem, stalą i szkłem. Tym samym jest chętnie wybierany na elewacje nowoczesnych budynków różnego przeznaczenia.

Tak więc na pytanie o to, czy warto stosować płyty betonowe, odpowiedź jest dość prosta – tak. O ile oczywiście wybierze się sprawdzoną firmę, która zajmie się wykonaniem i montażem.

Jakie są standardowe parametry płyt elewacyjnych z betonu?

Na rynku istnieje wariantów płyt betonowych elewacyjnych. Można jednak wskazać przykładowe parametry charakteryzujące tę grupę wyrobów.

Cechują się one małym ciężarem, na poziomie około 11 kg/m². Do tego należy wziąć pod uwagę grubość minimalną, wynoszącą zwykle 5 milimetrów.

Jak odbywa się montaż płyt z betonu architektonicznego?

Montaż specjalnie przystosowanych płyt z betonu architektonicznego przebiega w sposób szybki i łatwy. Nie oznacza to jednak, że jest to zadanie dla każdego.

Warto wiedzieć, że montaż płyt betonowych na elewacji powinien być przeprowadzany przez specjalistów. Na przykład tych z firmy BTB Beton Architektoniczny Sp. z o.o. Dysponują oni odpowiednimi narzędziami, a przede wszystkim wiedzą i doświadczeniem.

Są trzy przykładowe sposoby mocowania wspomnianych elementów. Pierwszy z nich to metoda na klep. Płyty klei się wówczas całą powierzchnią do warstwy zbrojonej ocieplenia z kołkowanego styropianu lub wełny. Drugą opcją jest montaż na kotwy kamieniarskie, mocowane w ścianie za pomocą klejów szybkowiążących. Ostatnia technika to montaż na podkonstrukcji.

Regulamin korzystania z serwisu