izolacja fundamentów

Jak wykonać poziomą izolację fundamentu?

Prace przy izolacji fundamentów to nie tylko przychodzące w pierwszej kolejności na myśl roboty przy wznoszeniu budynków i innych obiektów. To również prace przy zabezpieczaniu istniejących już konstrukcji przed wilgocią oraz prace przy osuszaniu budynków już zawilgoconych. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej wykonywaniu poziomej izolacji fundamentu metodą iniekcji krystalicznej.

Walka z wilgocią metodą iniekcji – przegląd rozwiązań

Zmienne warunki wód gruntowych, a dodatkowo zmienne warunki klimatyczne i ruchy budowli to czynniki, które wpływają na nieszczelność hydroizolacji. Gdy woda wnika w strukturę obiektu, zamarza i rozmarza, powodując powstawanie ubytków w konstrukcji. Z pomocą przychodzą nam tutaj różnego rodzaju iniekcje, które wymieniają nam przedstawiciele firmy Mak-Iniekt z Wołomina:

  • iniekcje ciśnieniowe – stosunkowo uniwersalne, stosowane do uzupełniania struktury elementów konstrukcji i struktury gruntu, czy do wypełniania rys i pęknięć w murach,
  • iniekcje kurtynowe – sprawdzające się przede wszystkim przy uszczelnianiu piwnic, kanałów, czy tuneli,
  • iniekcje wgłębne – najodpowiedniejsze do efektywnego uszczelniania elementów żelbetowych i struktur betonowych,
  • iniekcje krystaliczne – umożliwiające wytworzenie przeciwwilgociowej izolacji fundamentów.

Poziome izolacje fundamentów – iniekcja krystaliczna

Chcąc przybliżyć, na czym polegają iniekcje wykorzystywane w budownictwie, pod lupę wzięliśmy iniekcje krystaliczne. Technologia iniekcji krystalicznych pozwala wytworzyć przeciwwilgociową poziomą izolację fundamentów bez konieczności odkopywania murów zewnętrznych. Jak to wygląda w praktyce? W ścianie budynku od wewnątrz na określonym poziomie wywiercane są otwory iniekcyjne w jednej linii. Otwory wykonywane są średnio co 10-15 cm, a średnica otworu to około 20 mm. Otwory iniekcyjne są nawilżane, następnie wprowadzany jest preparat aktywacyjny z dodatkiem cementu portlandzkiego. Do zaślepienia otworów iniekcyjnych wykorzystywana jest zaprawa zawierająca aktywator krzemianowy. Przy iniekcji krystalicznej tworzy się blokada przeciwwilgociowa dzięki zjawisku tzw. samoorganizacji kryształów. Co ciekawe, przy tej metodzie nie ma konieczności wstępnego osuszania zawilgoconych ścian, a wręcz odwrotnie (stąd nawilżanie otworów iniekcyjnych).

Mówiąc o izolacji fundamentów, możemy więc poruszać kwestie wielu technik i materiałów, których dobór zależny jest od warunków, rodzajów prac itd. Na koniec dodajmy więc tylko, że iniekcja krystaliczna może być także wykorzystywana przy pionowej izolacji fundamentów z tą różnicą, że w tym przypadku otwory iniekcyjne wykonywane są w sposób wielowarstwowy od poziomu posadzki w piwnicy do poziomu gruntu wokół obiektu.izolacja fundamentówMówiąc o izolacji fundamentów, możemy więc poruszać kwestie wielu technik i materiałów, których dobór zależny jest od warunków, rodzajów prac itd. Na koniec dodajmy więc tylko, że iniekcja krystaliczna może być także wykorzystywana przy pionowej izolacji fundamentów z tą różnicą, że w tym przypadku otwory iniekcyjne wykonywane są w sposób wielowarstwowy od poziomu posadzki w piwnicy do poziomu gruntu wokół obiektu.

Regulamin korzystania z serwisu